Çalınan telefon nasıl bulunur?

Günümüzde cep telefonu kullanan kişi sayısının 40 milyona varmasıyla son derece yaygın hale gelen cep telefonu kullanımı, beraberinde birçok suçu da getiriyor. Ülkemizde en sık yaşanan suçlardan biri olan kapkaçlar, bu tür suçların en sık görülenlerinden birisidir. Cep telefonunuzun çalındığını anladığınız zaman vakit kaybetmeden en yakın telefondan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 444 9 777 numaralı telefonunu arayarak, telefonunuzun çalındığını bildirmeniz gerekir.

İletişim Kurumu size kimlik bilgilerinizi ve kullandığınız hattın numarası gibi bazı bilgileri sorarak, bağlı bulunduğunuz cep telefonu operatörü ile iletişime geçer. Kullandığınız operatör telefonunuzun çalındığı bilgisini İletişim Kurumu’ndan aldığı anda, cep telefonunuzu bloke edecektir. Bu esnada cep telefonu operatörünüz çalınan telefonunuza, ilgili telefonun çalıntı olduğunu bildiren bir mesaj gönderecektir. Bu telefonu bir başkasından alan ve çalıntı olduğundan haberdar olmayan herhangi biri, bu şekilde çalıntı bir ürün aldığını öğrenecektir.

Bağlı bulunduğunuz cep telefonu operatörüyle iletişime geçtikten sonraysa, Cumhuriyet Başsavcılığına bildirim de bulunmanız gerekir. Böylece Cumhuriyet Başsavcılığı kimlik bilgileriniz, cep telefonu numaranız, olayın yaşandığı tarih gibi bilgileri sizden alarak suç duyurusunda bulunmanızı sağlayacaktır. Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak, çalınan telefonunuzun bulunmasını sağlayan ve asla ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Böylece cep telefonu operatörünüzde yasal olarak iletişime geçilir ve cep telefonunuz ile iletişim kurulması sağlanır.

Cep telefonları kapalı olarak kullanım dışı tutulduğunda dahi, bağlı olduğu operatörün baz istasyonu ile iletişim halinde kalır. Bu nedenle savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmanız, telefonunuzun ilgili operatörün hangi baz istasyonundan sinyal aldığının belirlenmesini sağlayacaktır. Polis bu doğrultuda baz istasyonunun bulunduğu bölgeyi araştırır ve elinde bulunan adres bilgilerine göre telefonunuzun kimin elinde olduğunu tespit eder. Bu aşamadan sonra telefonunuzun bulunduğu kişi göz altına alınarak nöbetçi mahkemeye çıkartılır ve hakim kişiye, ilgili cep telefonunu nereden temin ettiğini sorar.

Buradan sonraki kısım cep telefonunuzu çalan kişinin yasalar karşısında hesap vermesiyle ilgili olan ve sizin dışınızda gelişen bir süreç olmakla beraber, şayet herhangi bir maddi kaybınız söz konusu ise bu durumda da tazminat davası açma hakkınız vardır.

Bir Cevap Yazın