Büzgülü börek nasıl yapılır?

büzgülüBüzgülü börek herkesin hoşuna gidecek bir tariftir. Bunu midye börek olarak ta adlandırabiliriz.  Böreğimizi hem zahmetsiz hazırlanmasıyla, hem de lezzetiyle herkese tavsiye edebileceğimiz kadar güzel bir börek türüdür. Böreğin içinde kullanabileceğimiz malzeme olarak peyniri tercih edebileceğimiz gibi, ıspanaklı, mantarlı, patatesli ve kıymalı gibi diğer alternatifleri de tercih edebiliriz. Tüm malzemelerle uyum sağlayabilecek bir börek türüdür. Özellikle yemeklerinde farklı lezzetleri ve görselliği tercih eden kişilere bunu tavsiye edebiliriz. Daha önceden hazırlayıp, derin dondurucuda bile saklayabileceğiniz kadar pratik bir tariftir. Buzluktan dilediğiniz zaman çıkarıp, hemen pişirerek sıcak olarak servise hazır hale getirebilirsiniz. Ancak böreklerinizi hazırlayıp derin dondurucuya koymak istediğinizde, fırın tepsisinin içine hazırladığınızda bunu tepsiyle beraber dondurmalısınız. Daha sonra tepsinin içinden çıkarıp, paket şeklinde buzluğa koyabilirsiniz. Çünkü bunu yapmaz yani direkt olarak paketlerseniz böreklerin şeklinin bozulabileceğini söyleyebiliriz. Şimdi birlikte bu lezzetli büzgülü börekleri hazırlamaya başlayalım. Bu arada sizde çayınızı demlemeye koyun. Börekler piştiği zaman bunları bir an önce tatmak için sabırsızlanacağınızı tahmin ediyoruz.

Büzgülü börek için gerekli olan malzemeler

  • 6 adet hazır yufka
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağından bir parmak kadar eksik sıvı yağ

İç malzemeler

  • 200 gram az tuzlu beyaz peynir
  • Yarım demet maydanoz
  • Yeteri kadar karabiber

Üzeri için malzemeler

  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 yemek kaşığı su
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ

Büzgülü börek yapılışı

Önce yufkaların üstüne sürmek için sıvı yağı ve suyu bir kâsenin içinde güzelce karıştırın. Bu arada size önemli bir hatırlatma yapalım. Yufkalarınız ince açılmışsa, vereceğimiz su ölçüsü yeterli gelecektir. Ancak kalın açılmış yufkalarınız varsa, koyacağınız su miktarını bir buçuk bardak olarak kullanmalısınız. Yufkaların birini mutfak tezgâhınızın üzerine açın. Yufkanın her yerine fırça yardımıyla, su ve yağ karışımını sürün. Yufkanın herhangi bir yeri yağsız kalmasın. Şimdi yufkanızı dört parçaya bölün. Yufkaların en uç kısmını geniş olan tarafına doğru bir kaşığın sapıyla ya da elinizi kullanarak büzüp toplayın. Yufkanın yanlardaki iki ucunu birbirinin üstüne doğru bindirin.

Şimdi büzgülü böreğin iç malzemesini hazırlayın. Beyaz peyniri, ince kıydığınız maydanozu ve karabiberi birbiriyle iyice karıştırın. İç malzemesinden yeteri kadar alıp, üst üste bindirdiğiniz uç kısmının ortasına koyun. Bu iç malzemenin üstüne uç kısmı katlayın, büzdürmüş olduğunuz bölümü de iç harcının üzerine doğru örtün. Kalan diğer yufkaları da aynı tarif ettiğimiz şekilde hazırlayın. Börekleri yağlı kâğıt açtığınız ya da içini yağlamış olduğunuz fırın tepsisine düzenli şekilde dizin. Böreklerin üstüne sürmek için, yumurta sarısı, yağı ve suyu bir kâsenin içinde karıştırın. Her böreğin üzerine bu karışımdan sürün. Bu sırada fırınınızı 200 dereceye ayarlayarak ısıtmaya başlayın. Büzgülü böreği tepsisinin içine fırına koyup, böreğin üstleri istediğiniz gibi nar gibi kızarıncaya kadar pişirin. Tercihen böreğinizi sıcak olarak servis yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü hazır yufkadan hazırlanmış olan böreklerin çoğu sıcakken daha lezzetli tüketilebiliyor. Sevdikleriniz büzgülü böreğin çıtır lezzetini çok sevecektir.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın