Burun estetiğinde en uygun adaylar kimlerdir?

burun estetiğiYüzde estetik olarak en fazla dikkat çeken organ burundur. Burun yapısının düzgün olması, yüze doğal bir denge ve uyum sağlar. Burunda olacak şekil bozuklukları ise, yüzde genel ifadeyi bozacağından, olumsuz şekilde dikkat çeker ve yüzde olan diğer alanlardan rol çalar. Burun ameliyatlarında he estetik, hem de fonksiyonel açıdan yüze uyumlu olacak şekilde burnun dengeli ve göze hoş gelecek hale getirilmesi amaçlanır. Bu nedenle hasta ve cerrah ameliyat öncesinde karşılıklı olarak görüşerek, her şeyi netleştirmelidir. Hastanın farklı açılardan çekilen fotoğraflarının üzerinde çalışılarak, istenen burun şekli üzerinde mutabık kalınmalıdır. Hastaların gerçekleşmesi mümkün olmayan isteklerinde, cerrahın bundan kaçınması son derece doğaldır. Çünkü burun estetiğinde estetik görünümlü bir burun şeklinin yanında, burun fonksiyonlarının korunması hedeflenir. Hastaların doğal görünen bir buruna sahip olmasının yanında, fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilen bir burnu olmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı için uygun adaylar kimlerdir?

İnsanların belirli ölçülerde burun yapısında beğenmediği noktalar bulunmaktadır. Bu yönden herkesin burun estetiği açısından uygun bir aday olduğu söylenebilir. Kemerli burunu olanlar, burunda eğriliği olanlar, burun deliklerinde ya da burun sırtında genişlik olanlar, burunda fonksiyon bozukluğu olanlar, burun ucunda sorun bulunanlar burun estetiği olabilir. Ancak bunun için bazı kriterlerin olması aranmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı için adaylarda olması gereken kriterler

Yaş: Anatomik olarak burnun gelişiminin çoğunu tamamladığı, kişinin ruhsal ve duygusal olarak uygun olduğu 18 yaş en doğru seçim olacaktır. Bu konuda belirlenmiş üst yaş sınırı da bulunmamaktadır.  İleri yaşlarda kişinin genel sağlık durumunun uygun olması halinde, burun estetiği yapılabilir.

Sağlık: Hastalarda yara iyileşmesini olumsuz olarak etkileyecek bir hastalık yoksa şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi mevcut hastalıkları kontrol altına alınabiliyorsa, burun estetiği uygulanabilir. Kronik hastalıkları kontrol altında değilse, enfeksiyon bulunuyorsa, bunlar tedavi edilerek ameliyat yapılabilir. Hastaların kanama bozukluğu gibi sorunları olması halinde, ameliyat için gerekli önlemlerin alınması halinde, burun estetiği yapılması uygun olacaktır.

Beklenti: Burun estetiği kişinin fiziki olarak olumlu değişimine neden olacağından, özgüveni arttıracak etki yapacaktır. Ancak kişiyi ideal bir görünüme sokmayacaktır. Çevresinde bulunan kişiler tarafından farklı davranışlara maruz kalmasına neden olmayacaktır. Bu nedenle ameliyatı olmak isteyen hastaların, beklentileri hakkında iyi düşünmesi ve bunları cerrahla paylaşması gerekir. Kabul edilen kurallara göre en iyi aday burun estetiğini mükemmellik olarak değil, sadece dış görünümlerini düzeltmek için isteyen kişidir.

Kişinin fiziksel olarak sağlıklı olması, psikolojik açıdan dengeli birisi olması ve ameliyattan beklentileri gerçekçi olması halinde, burun estetiği ameliyatına en uygun aday olduğu söylenebilir. Gerçekçi olmayan, mantığa uymayan beklentilere sahip olan adaylarla ameliyat öncesinde gereken görüşmeler yapılmalı ve ameliyat sonrasında hem kendisinin, hem de doktorun mutsuz olacağı sonuçlardan kaçınılmalıdır.

Burun estetiği öncesi hastalardaki korkular

Ameliyattan önce dikkat edilmesi gerekli olan çeşitli konular bulunmaktadır. Kullanılan ilaçlar için doktora danışılmalıdır. Burun analizlerinin yapılması için, hastanın farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir. Bu sayede oluşturulacak burnun yüze uygun, güçlü ve düzgün görünümde olması sağlanmalıdır. Gereken kan tetkikleri yapılmalı ve hangi anestezinin kullanılacağına karar verilmelidir. Ameliyat öncesinde en az 8 saat aç kalınmalıdır.

Hastalar ameliyat gününde en çok anestezi alacakları için strese girerler. Buna engel olmak için, hastaya rahatlatıcı ilaçlar yapılmaktadır. Ancak hastaların bu ameliyata pozitif bakmaları, ameliyatın sonunda yeni burunlarını düşünerek, her şeyin daha güzel olacağını bilmeleri kendilerini rahatlatacak daha önemli bir unsurdur. Ameliyat sonrası korkuların içinde ise, buruna konulan tamponlar gelmektedir. Ancak günümüzde daha yumuşak olan ağrıya neden olmayan genellikle silikon tamponlar kullanıldığından, bunun için duyulan endişeler yersizdir.

Bir Cevap Yazın