Bulut Teknolojisi nedir?

Cloud ComputingBilgisayar kullanırken talihsiz kazalar olabiliyor. Format atarken elektriğin kesilmesi, yanlış format atmak, yanlışlıkla tüm belgeleri silmek veya formattan önce yedeklemeyi unuttuğumuz dosyalar… Daha bir sürü talihsiz kaza sayılabilir. Günümüz teknolojisi önemli dosyalarımızı talihsiz bir kaza sonucunda kaybetmememiz için ülkemize yeni yeni gelen bir sistem geliştirdi; Bulut teknolojisi.

Cloud Computing olarak da anılan Bulut Teknolojisi, güvenilir firmaların kaynaklarında dosya barındırmamızı sağlıyor. Tam olarak “Sanal Hard Disk” demek mümkün. Büyük firmaların datacenter adı verilen veri merkezlerinde güvenli bir şekilde dosya barındırmaya yarayan hizmet oldukça kullanışlı. Evdeki bilgisayarları küçük çocuklar veya tam olarak kullanmayı bilmeyenlerin de kullanması mümkün. Bu da bilgisayarın içindeki önemli dosyaları risk altına sokuyor. Bulut teknolojisi böyle bir riski ortadan kaldırıyor. Ayrıca dosyaların her zaman her yerden ulaşılabilir olması fiziksel bir hard diskten çok daha avantajlı. Ancak ulaşabilmek için internet bağlantısı gerekiyor.

Dosyanızı kullandığınız Bulut Teknolojisi firmasının websitesinden üyeliğiniz aracılığıyla veya bilgisayara kurmuş olduğunuz programla upload yöntemini kullanarak, kiralamış olduğunuz sanal harddiskinize kopyalıyorsunuz. Daha sonra bu dosyaya ulaşmak istediğinizde aynı programla veya üyelikle bilgisayar üzerinden ya da akıllı telefonunuz üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Evde hazırladığınız sunumu iş yerinize telefonunuzla götürebiliyorsunuz. Her Bulut Teknolojisi firmasının kendi belirlediği paketler bulunmakta. Örnek olarak 8 GB / 100 TL – YIL yani 8 GB’lik sanal hard diski 1 yıllığına 100 TL’ye kiralayabiliyorsunuz. Her firma kendi üyelerine bir miktar bedava alan dağıtmakta. Arkadaşlarınızı davet ederek daha fazla alana sahip olabilme gibi avantajlar mevcut.

Yanınızda sürekli harici bellek taşımak istemiyorsanız, çok önemli dosyalara sahipseniz ve elinizde olmayan sebepler yüzünden riske atmak istemiyorsanız Bulut Teknolojisi tam size göre hazırlanmış bir alternatiftir. Ülkemizde daha çok yeni olsa bile tercih edilebilir.

Bir Cevap Yazın