Bulgur pilavı nasıl yapılır?

bulgur pilavıLezzetli bir tarif olmasının yanı sıra içerdiği Çinko, Krom, Magnezyum gibi mineraller ve B grubu vitaminleri sebebiyle son derece faydalı da bir yemek olan bulgur pilavı, yüksek bir lif oranına sahiptir. Lifli beslenmenin önemi artık herkes tarafından bilindiğinden bulgur pilavının sofralara daha da sık gelmesinin ne kadar önemli olduğu ortadadır. Bulgur pilavı pratik bir şekilde yapılabilen bir yemek olsa da, lezzetin artması için kullanılan malzemenin kalitelisinin seçilmesi gerekir. Ayrıca bulgur pilavının yapımında su yerine et suyu kullanılması lezzetin artmasını sağlarken, et suyunun da “doğal” olması damakların çatlamasına sebep olacaktır. Pişirdiğiniz bulgur pilavını hemen servis etmek yerine 10 dakika kadar dinlendirmeniz, bulgurun hem daha lezzetli hem de tane tane olmasını sağlayacaktır.

Malzemeler;

  • 2 su bardağı pilavlık bulgur
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 2 adet sivribiber (tercihen acı)
  • 2 adet orta boy domates
  • 3,5 su bardağı et suyu
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • 1/4 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • Tuz, karabiber, kuru nane, pul biber

Hazırlanışı;

Taş olabilme ihtimaline karşı ayıklanan bulgurlar soğuk suyla birkaç su yıkanır ve süzgece alınır. Bu esnada pilav tenceresine sıvı yağ ile tereyağı konur ve tereyağı eridikten sonra ince doğranmış soğanlar atılır. Soğanları harlı ateşte birkaç dakika kavrularak rengi değişmeye başlayınca tencereye çekirdekleri çıkartılmış sivribiberler atılır. Birkaç dakika daha sivribiberlerle birlikte kavrulan soğanların içine kabukları soyularak minik küpler şeklinde doğranan domatesler atılır. Domateslerin verdiği suyun buharlaşmasının ardından 1 tatlı kaşığı biber salçası da tencereye eklenir. Bulgur pilavında salça kokusu oluşmaması için salça iyice kavrulur ve sonrasında tencereye suyu süzülen bulgurlar alınır. Bulgurun da ilave edilmesinin ardından tüm malzeme karıştırılır ve tüm baharatlar tencereye atılır.

Baharatların da eklenmesinin ardından kaynar haldeki et suyu da tencereye eklenir ve tüm malzeme iyice karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatıldıktan sonra ocağın da altı kısılır ve bu şekilde bulgur pilavının tüm suyunu çekinceye kadar ortalama olarak 15 dakika pişmesi sağlanır. Kullanılan bulgur cinsine, tencereye ve ocağın ürettiği ısıya bağlı olarak pişirme süresi değişebileceğinden arada tahta kaşık yardımı ile pilav çok fazla karıştırılmadan kenardan dip tutup tutmadığı kontrol edilebilir. Ocağın altını kapattıktan sonra 5-10 dakika dinlendirilen bulgur pilavı servis için hazırdır. Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın