Buğday yağı maskesiyle cilt sorunlarını gidermek mümkün mü?

buğday yağıBuğday yağı son dönemlerde sıkça kullanılan doğal bir bitki yağı türüdür. Bu yağ daha çok bayanlar tarafından cilt bakımının sağlanması için cilde tatbik edilmesiyle kullanılır. Buğday yağının cilde çok faydası vardır. Bu yağ ciltte muhteşem etkiler sağlar. Buğday yağı hücrelerin yenilenmesi için ve cilde parlaklık sağlaması açısından ciltte olumlu değişimlere neden olur. Buğday yağı ciltte oluşmakta olan yaralar için, ciltteki kızarıklıklara, yanıklara kullanılmasında güzel sonuçlar alırsınız. Buğday yağındaki bu özellikler sayesinde özellikle selülit oluşumları ve selülit tedavisinin uygulanmasında olumlu neticeler alınır. Bu yağın aynı zamanda hassas olan saçlarda ve bayanların devamlı olarak yaptıkları saç boyaları nedeniyle yıpranan saçlar içinde kullanılmasında yarar bulunmaktadır. Buğday yağının yüzünüzde ve diğer cilt alanlarında rahatlıkla çekinmeden kullanabilirsiniz. Bu sayede cildinizde oluşan doğum lekelerinde, güneş lekelerinde ve buna benzer olan pek çok lekenin vücuttan yok edilmesinde önemli bir tedavi seçeneği olacaktır.

Buğday yağının cilde faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bunların içinde yüzünüzde oluşan siyah noktaların giderilmesi ve cildinizdeki sivilcelerin yok edilmesinde kullanılması gelir. Buğday yağı içeriğindeki E vitamini ve buna ilave olarak bulunan minerallerle cildinize oldukça yararlı etkiler yapar. Vücudunuzda, cildinizin E vitamini ihtiyacını buğday yağı tek başına karşılayabilir. Buğday yağı harici olarak banyo sonrasında cildinize uygulanabilir.

Buğday yağı ciltte meydana gelen ince kırışıklıkların giderilmesinde ilk tedavi seçeneği olarak kullanılabilir. Bu konuda özellikle bayanlara doğal bir seçenek olarak yararlı olur. Bayanların ciltlerinde oluşan kırışıklıklarda ne kadar tedirgin olduklarını biliyoruz. Bunu bir kusur olarak görürler ve bu kırışıklıkları giderebilmek için çok çaba harcarlar. Bazı kadınlarda genetik etkenlerden, bazılarında yaşın ilerlemesinden, bazılarında da yetersiz cilt bakımından dolayı böyle ince kırışıklıklar olabilir. Bunun çözümünde kesinlikle buğday yağı kullanılmalıdır.

Buğday yağının cilde uygulanması nasıl olur?

1 çay bardağı buğday yağını kâseye koyarak, bunu bir pamuk yardımıyla cilde uygulayabilirsiniz. Pamukla uygulayacağınız bu yağı cildinizde yüz bölgenizde ya da diğer bölgelerde kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı buğday yağını pamuk yardımı ile cilde hafifçe bastırarak yapabilirsiniz. Gece yatmadan evvel bunu cildinize uygularsanız, daha iyi sonuç alabilirsiniz. Üstelik buğday yağını cildinize uyguladığınızda, kötü bir koku yayılacaktır. Bu nedenle gece kullanılması daha iyi olur. Sabah kalktıktan sonra cildinizin uygulama yapılan bölgesini ıslak mendille silmek ya da duş sayesinde temizliğini yapabilirsiniz. Buğday yağını cildinize farklı bir yöntemle de uygulayabilirsiniz. Bu krem karışımının içeriğinde bulunanları ve hazırlanışını da sizlere verelim.

Buğday yağıyla hazırlanan krem malzemeleri

  • 1-2 adet kivi
  • 1 tatlı kaşığı buğday yağı
  • 1 tatlı kaşığı süzme bal

Buğday yağıyla krem karışımının hazırlanması için, önce kiviyi bir rende ile rendeleyin. Rendelediğiniz kivilerin üzerine bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı buğday yağını da ekleyin. Bunları iyice özdeşleşmesi için karıştırın. Bu krem karışımını cildinize ve göz altına güzelce uygulayın ve ardından cildinize uyguladığınız bu maskeyi 15 dakika kadar bekletip, sonra ılık su ile yıkayın. Hazırlanmış olan bu buğday yağlı kremin ciltte gözenekleri açıcı etkisi olduğu için, cildinize oldukça faydalı olacaktır. Bu karışımı cildinize haftada bir olacak şekilde gece yatmadan önce uygulayın ve 5 hafta sonunda cildinizdeki değişimi sizlerde gözlerinizle görün.

Buğday yağının kullanımını cilt sorunu olan kişilere özellikle tavsiye ediyoruz.  Bu kişilerde olan cilt sorunlarının giderilmesi için oldukça faydalı olur. Özellikle akne, sivilce ve siyah nokta gibi sorunlarda buğday yağından destek alabilirsiniz. Buğday yağı sayesinde cildinize gençlik aşılayabilirsiniz. Üstelik doğal bitkisel bir ürünle..

Bir Cevap Yazın