Boyun kütletmek zararlı mıdır?

Boyun kütletmek birçok kişinin başvurduğu ve yapıldığında geçici olarak bir rahatlamaya sebep olan bir davranıştır. Ancak bunun sürekli hale getirilerek yapılmasında, ilerleyen dönemlerde felce kadar gidebilecek kadar zararlı bir davranış olduğunu belirtmek isteriz. Bu alışkanlık çoğunlukla masa başında iş yapan kişileri etkileyen sırt, bel ve boyun ağrısından dolayı sıkça yapılan boyun kütletmesi yaygındır. Bunun gibi vücutta yapılan kütletmeler ani bir şekilde gerçekleştiğinden, bölgede sinir sıkışmaları meydana getirip vücutta şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Vücudundaki ağrılardan dolayı rahatlamak isteyen kişiler boyun kütletmeyi yaparak eklemlerini zorlamakta, bölgede kireçlenme ve ağrıların artmasına neden olmaktadır.

Boyun kütletmenin zararları nedir?

boyun kütletmek

Rahatlamak için boynu sağa ve sola döndürüp yapılan ani hareketlerle oluşan boyun kütletmek, halk arasında bilinen şekliyle eklem kireçlenmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu davranışı alışkanlık haline getiren kişilerde çok sıkça eklem kireçlenmesi görülür. Boyun kütletmesi vücuttaki ağrıların artmasına da neden olur. Omurların arasında yer alan faset eklemelerde zorlamaya sebep olabilen ve bunun neticesinde şiddetli ağrıyla beraber kas spazmına neden olan boyun kütletmek son derece zararlı bir eylemdir. Boyunda yer alan eklem kıkırdaklarının zarar görmesine neden olabilen bu hareketin kesinlikle yapılmaması gerektiği uzmanlar tarafından her fırsatta dile getirilir. Kıkırdağın zarar görmesi sonucunda eklem kıkırdağından kemiklere kadar uzayıp yayılan kireçlenmeyle birlikte, eklemler vücuttaki fonksiyonlarını yerine getiremez duruma gelebilir. Bu ağrıların üstüne yapılacak masajlar da, kas çeperinde zedelenmeye ve ağrının daha fazla şiddetlenmesine sebep olur. Bunun yanı sıra boyun bölgesinde olan kemik kayması ve kemik zedelenmesi olan kişilerde boyun kütleme hareketi felçlere kadar gidebilecek zararlar meydana getirebilir.

Rahatlamak amacıyla boyun kütletmek dışında ne yapılabilir?

Vücudunuzda boyun, bel, sırt ve bel ağrılarının meydana gelmesi halinde yapılacak en doğru hareket kaslarınızı güçlendirici ya da kasları germe egzersizleri uygulamak olacaktır. Bu egzersizlerin düzenli olarak yapılması ve bunların alışkanlık haline getirilmesi halinde ağrılardan daha zahmetsiz bir şekilde kurtulmak mümkün olur. Kişilerin rahatlama amacıyla yaptığı bu hareket ile önceleri kendini rahatlamış hisseden kişilere çok sayıda zararı bulunmaktadır. Boyun kütletmek eylemi uzmanlar tarafından vücuda bir yarar sağlamadığı belirtilmiştir. Bu hareketi sürekli olarak yapan kişilerin eklemlerini zora soktuğu ve bunun devamında ağrılarını şiddetlendiren bir sürece girildiği belirlenmiştir. Sadece boyun değil, vücudun diğer eklemleri de kütletilmemelidir. Bunlar parmaklar, bel gibi bölgelerde yaygın olarak yapılan bir harekettir. Bu alışkanlıkların mutlaka terk edilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın