Boynun kırışmaması için ne yapmalıyız?

boyun bakimiBayan zerafetinin öne çıkan unsurlarından biri boyun güzelliğidir. “Kuğu gibi” tabirine layık olabilmek için de kadınlar, boyunlarını kırışmaktan ve deforme olmaktan korumak isterler. Zira, vücudun birçok bölgesi için seçenek haline gelmiş olan estetik operasyonlar boyun bölgesi için bir seçenek olmaktan uzak olduklarından, boyun deformasyonları aynı zamanda yaşı ele veren önemli ipuçlarından biridir.

Boyun bölgesini formda tutmak için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Boyun bölgesinde gıdı ve kırışıklık oluşmasını engellemek için yüksek düz yastık yerine, alçak yasatıklar ya da silindir, rulo şeklinde yastık kullanılmalıdır.
  • Cildimizin her bölgesinde olduğu gibi boyun bölgesi cildinin de nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Hem içeriden, hem dışarıdan bedeni nemlendirmek önemlidir. Gün içinde en az sekiz bardak su içilmeli, boyun bölgesi en azından gün sonlarında makyaj artıklarından arındırılıp, muhakkak nemlendirilmelidir.
  • Duruş biçimi de oldukça önemlidir. Boynu omuzların arasına gömerek durmak, sürekli öne eğik durmak gibi yanlış duruş biçimleri boyun bölgesi deformasyonlarını artıracaktır. Dik durmayı, boynun da dik durmasını sağlamayı asla ihmal etmemeliyiz.
  • Yüzme sporu birçok konuda olduğu gibi boyun sağlığı ve güzelliği konusunda da en faydalı spor dallarından biridir. Mümkün olduğunca yüzmeye vakit ayırmak, sadece boyununuz değil, tüm bedeniniz için sağlık ve güzellik kaynağı olacaktır.
  • Yüz yogası tekniklerinden ve bazı basit egzersizlerden yararlanılmalı, vücudun her bölgesi gibi boyun bölgesini de harekete geçirmek için yoga tekniklerinin ve egzersiz seçeneğinin kullanılması ihmal edilmemelidir.

Birkaç egzersiz örneği vermek gerekirse şu egzersizler tavsiye edilebilir:

  • İrice bir elma ısırırmışçasına ağzınızı mümkün olduğunca gerin, bir iki saniye bekleyin ve ağzınızı yavaş yavaş kapatın.
  • Dilinizi ağız içinde damağınızın mümkün olan en uzak noktasına değdirin ve bu halde iken çenenizi indirip kaldırın.
  • Boynunuzu ileri geri sağa sola hafifçe, boyna yük bindirmeden hareket ettirin.

Bakımlı olmak emek ve zaman ister. Bakımlı ve dinç boyunlar da iyi bir beslenme, bakım ve egzersiz ile yaşınızı geriden takip edecektir. Ancak, istikrar önemlidir. Ne yaparsanız yapın, ama az ama çok, muhakkak düzenli yapın. Sonuç almak aksi halde mümkün olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın