Boyalı saç bakımı nasıl yapılır?

Boyali-Saclarin-BakimiKadınlar için çok daha önemli olsa da gür saçlar hem erkeklerin hem de kadınların çok önem verdiği estetik unsurlardan biridir. Hacimli, dolgun saçların kişisel imaja, çekiciliğe olan olumlu katkısı yadsınamaz.

Eskiden saçların sağlıklı kalması için çok fazla bakım yapmak gerekmezdi belki, her şey doğaldı. Hava temizdi, içilen su saftı, yenilenler, içilenler hormonsuz, organikti, kimyasal ürünler çok fazla kullanılmazdı, stres çok daha azdı, hayat daha kolay akardı. Şimdi bunların saçla ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz. Ancak çok fazla ilgisi var. Şehir hayatının, iş hayatının zorlukları, stres seviyesinin yükselmesi, solunan havanın, içilen suyun kalitesinin düşmesi, GDO’lu besinler genel anlamda sağlımızı tehdit ederken saç sağlığımızı da bozuyorlar. Saçlar nemini kaybedip, kolayca kırılmaya, dökülmeye ve gittikçe azalmaya başlıyor.

İşin içine bir de boya gibi kimyasal uygulamalar katılınca bakım yapmak farz oluyor tabii ki. Aksi halde canlı, parlak ve dolgun saçlara sahip olmak hayal olup çıkıyor.

Boyalı saçların bakımında en önemli konu saçın nem dengesini koruyabilmektir. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı zaten nem kaybına uğrayan saçlar, boyanın etkisiyle iyice kuruma eğiliminde oluyorlar. Boyalı saçların yıkarken dolanması ve kolayca açılmaması kuruluğunu ileri boyutta olmasından kaynaklanmaktadır.

Saça nem kazandırmak için öncelikle bazı detaylara dikkat etmek ve devamında düzenli olarak nem maskeleri uygulamak gerekir. Şimdi detaylar üzerinde duralım.

  • Saçları mümkün olduğunca soğuğa yakın ılık suyla yıkamaya dikkat etmelisiniz. Soğuk suyun nemi saça hapsetme özelliği olduğundan saçların nemini korumasına yardımcı olur. Sıcak su ise tam tersi kurutucu etki gösterir.
  • Saçları kuruturken de föne geçene kadar makineyi ılık ısıya ayarlamak nem kaybını azaltacaktır.

Bu detaylara dikkat ettikten sonra ikinci aşamada yapmanız gerekenler, nemlendirici şampuan kullanmak ve saçınıza düzenli aralıklarla nem terapisi uygulamaktır. Bunun için çeşitli kozmetik ürünlerden faydalanabileceğiniz gibi doğal saç maskelerini de deneyebilirsiniz.

Eşit ölçüde zeytinyağı, argan yağı, tatlı badem yağı ve ceviz yağını karıştırıp saç diplerinize friksiyon yaptıktan sonra saçlarınızı önce streç filmle, daha sonra da sıcak suya batırılmış ve sıkılmış havlu ile sarın ve 30 dakika bu şekilde bekleyin. Bu sürenin sonunda saçınızı nemlendirici özelliği olan şampuanınızla yıkayın ve durulayın. Bu maskeyi iki haftada bir uygulamanız saçınızın boyadan mümkün olduğunca az zarar görmesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın