Box nedir?

Box 2005 yılında Amerika’da hizmet vermeye başlayan ve o noktadan bütün dünyaya yayılan bir online veri saklama deposudur. Hizmet vermeye başladığı yıldan bu yana 20 milyon bireysel kullanıcıya hizmet veren ve sayısız firmaya çözüm ortaklı yapan kuruluş bütün elektronik cihazlarda erişilebilir durumda.

Online Depolama Devleri Çarpışıyor

Box’ın SkyDrive ya da Google Drive gibi dev rakiplerine karşı kullanıcı açısından pek çok üstün yanı var. İlk maddede depolama kapasitesini sayabiliriz. Ülkemizde de Yandex’in hizmetini verdiği Yandex Disk, Google’ın Drive ve Microsoft’un SkyDrive’ını Box ile karşılaştıralım.

Rakipleri arasında en az depolama olanağı sağlayan SkyDrive 7 GB ücretsiz saklama kapasitesi sunuyor.
Onu izleyen rakibi Yandex Disk 10 GB, Google Drive ise 15 GB ücretsiz depolama hizmeti sağlıyor.
Box ise hiçbir ücret ödemenize gerek kalmadan size 50 GB yer imkanı sağlıyor. Artık gereksiz olduğu için hiçbir dosyayı silmenize gerek yok. Kısacası Box’ı, dilediğiniz bütün eşyaları sığdırabileceğiniz kullanışlı bir kutu olarak kullanabilirsiniz.

Peki, bu sistemlerin ücretli paketlerini inceleyelim. Diyelim ki 50 GB bile size ya da firmanıza dosya saklamak için yetmedi. O zaman premium üyelik kullanmanız gerek. O halde ücretlere bir göz atalım.

Yandex size 1 TB‘lık sunucu boyutunu yılda 300 Amerikan Doları üzerinden fiyat veriyor.
Teklifler arasında yine en düşük boyuta en yüksek fiyatı söyleyen SkyDrive yıllık 200 GB başına 186 Türk Lirası istiyor. Google Drive‘ın 1 TB‘lık paketi aylık 50 Amerikan Doları iken, sunucu boyutu açısından 16 TB’lık saklama olanağı veren paketi 800 Dolar.
Box ise Enterprise paketi ile ayda sadece 35 Dolara “sınırsız” depolama hizmeti veriyor.

Box_net_

Neden Box?

Yukarıda saydığımız özelliklerin dışında Box’ın tüm elektronik cihazlarda ulaşılabilir olması da bir avantaj. Android telefonlardan tabletlere, masaüstünden dizüstüne, Mac’ten Windows’a, BlackBerry’den HTC’ye her ortamda kullanışlı ve erişilebilir dosyalarla artık bütün dosyalarınız elinizin altında.

Box ücretsiz kullanımda en yüksek dosya boyutu olarak size 250 MB sınırı koyarken, ücretli kullanımlarda 5 GB’a kadar tek dosya boyutuna izin veriyor. En yüksek fiyatlandırmaya tabi olan Enterprise paketinde online dosyalarınızın güvenliği, kişisel uygulama servisleri de mevcut.

Verdikleri hizmet kalitesinden dolayı 2011’de Amerikan Forbes dergisi tarafından “En Umut Vaat Eden 100 Firma” arasında 18. sırada listeye giren kuruluş, aynı zamanda PC Magazine, KMWorld ve Amerikan Businessweek dergileri tarafından da takdir edilerek online depolama hizmeti sektöründeki yerini garantilemiş gözüküyor.

Bir Cevap Yazın