Botoks uygulamasının yan etkileri nelerdir?

botoksBotoks uygulaması uzun yıllardan beri kullanılan bir uygulamadır. Tedavi amaçlı olarak ta uygulaması yapılan botoks, bu gibi durumlarda daha yüksek dozlarda uygulanmaktadır. Bu güne kadar herhangi bir yan etkisine rastlanmayan botoks, gerekli koşulların oluşturularak, uzman birisi tarafından yapılan botoks işlemi, bilinenin aksine kişilerin ruh sağlığına, görünümüne ve vücut sağlığına olumlu etkilerde bulunmuştur. Kırışıklıkları düzelterek, kişilerin ağrılarını azaltıp, huzur içinde olmalarına katkıda bulunmuştur.

Botoks uygulamasını yaptıran kişiler, uygulama sonrası dört saat süresince mimiklerini kullanmadıkları takdirde, uygulanan botoksun daha iyi sonuçlandırılmasına katkıda bulunacaklardır. Bu şekilde enjekte edilen ilaç daha iyi yayılım göstereceğinden, tedavi olanlara tavsiye edilmektedir. Ayrıca iki gün süreyle, ağır uygulamalardan ve egzersizden uzak durmak gereklidir. Botoks uygulanan bölgeye sert hareketlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Botoks kurallara uyulduğu sürece hiçbir yan etki göstermeyen bir uygulamadır. Botoks yapılan bölgeye uygulanacak 5 – 6 seanslık uygulama, belli bir süre sonra, kalıcı olarak ta kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Botoks öncesi ve sonrası yapılacaklar konusunda dikkatli hareket ederseniz, uzman kişilere yaptıracağınız botoks uygulamasından kesinlikle fayda göreceksiniz. Botoks uygulamasını yaptırmak isteyenlerin mutlaka uyulması gereken kuralların olduğu bilmeleri gerekir. Bu kuralların bilinçli bir şekilde öğrenilerek, uygulanması gerekir. Botoks işlemini yaptıracak kişiler, bir hafta öncesine kadar, kullanmakta olduğu bazı ilaçları kesmelidir. Bu ilaçların kullanılması gerekiyorsa, mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Özellikle aspirin gibi kanamayı tetikleyen ilaçların kullanılmaması önemlidir. Kan sulandırıcı ilaçların kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Botoks öncesi egzersiz, koşu gibi aktivitelere ara vermek, cilde enjekte edilen sıvının daha hızlı etki etmesini sağlayacaktır. Botoks, bu gibi durumlara dikkat edildiği zaman, son derece sağlıklı şekilde sonuç verecektir. Bunların dışında, botoks’a engel teşkil edecek durumların da olmaması önemlidir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde sakıncalı olabilecek olan botoks kesinlikle uygulanmamalıdır.

Botoks yaptıracak olanların bu gibi durumlara dikkat etmesi,  istenmeyen sonuçları önlemeye yardımcı olacaktır. Anestezi ihtiyacı olmadan yapılan botoks’ta, yatarak dinlenmeye bile gerek yoktur. Botoks yaptırdıktan sonra mimiklerinizi de bir süre kullanmazsanız, enjekte edilen toksinin yayılma sürecini hızlandırırsınız. Sağlığımızı korumak için, dikkatli olmakta fayda var..

Bir Cevap Yazın