Boşanacak çiftler baştan belli olur mu?

evlilikEvliliğinizle ilgili sorunlarınız çok ciddi aşamaya geldiyse, bunlar hakkında konuşmayı istemiyorsanız ve yalnızlık çektiğinizi düşünüyorsanız evliliğiniz açısından sonun başlangıcı gelmiş olabilir. Hayatın her aşamasında olduğu gibi evlilikte de çiftlerin konuşması ve anlaşması çözümün kendisidir. Çiftler bunu kendileri başaramadıklarında bir evlilik terapistinden yardım almaları kaçınılmaz hale gelmektedir. Bazı durumlarda insanlar evlenecekleri insanla nerede oturacakları hakkında, çocuk doğurup doğurmayacaklarına kadar pek çok konuda konuşmadan bir aşamaya gelmektedir.

Geçmişte travma yaşayanların evlilikleri kötü mü gider?

Bu evlilikler açısından önemli bir risk olarak kabul edilmektedir. Eğer eşlerden birinin geçmişinde çözülmemiş ve hâlâ kendisini etkilemeye devam eden travmatik olaylar varsa evliliğinin kalitesinin düşmesi beklenebilir. Mesela eşlerden biri şiddete maruz kalmışsa, ailesinde şiddet varsa ya da cinsel tacize uğradıysa, ihmal edilme gibi sorunları olduysa bu durum evliliği olumsuz olarak etkileyebilir. Bir başka gözlemlenen konu, eğer evli çiftler geçmişlerinden bahsederken iyi ve güzel şeyleri anlatırlarsa sorunları çözmek daha kolay olur. Bunun dışında evlilikleri çıkmaza giren kişilerin hep kötü anıları hatırlaması olumsuzluk olarak değerlendirilmektedir. Bu kişiler geçmişte hatırlanacak yoğunlukta ve sıklıkta güzel bir anı yaşamamışlar ya da yaşadıkları kötü anılar yüzünden iyileri bile hatırlayamayacak duruma gelmiştirler. Aile ilişkilerinin bile bozuk olması evliliği riske sokacak bir durumdur.

Bozuk aile ilişkileri nedir?

Bazı kişilerin daha farklı bir yaşam tarzları olabilir. Buna verilecek örnekler eve ne zaman gelineceği ve gidileceği, yemek yeme zamanı, televizyonda hangi programın seyredileceği ve giyim kuşamın nasıl olması gerektiği gibi bazı aile kuralları tam olarak yerine oturmamış olabilir, bunlar herkes tarafından benimsenmemiş olabilir. Birçok aile bu sorunları kendi yaşamı içinde halleder. Bunun üzerinde fazla konuşmazlar. Bütün aileler bu kuralları olması gerektiği gibi oturtmak zorundadır. Sofranın hazırlanmasından, bulaşıkların yıkanmasına kadar birçok konu, bazı ailelerde hiç halledilemeyen sorunlara dönüşebilir. Bu durumda bozuk aile ilişkileri ortaya çıkmaktadır.

Bu sorunlar nasıl düzelir?

Bu konuda söylenebilecek tek şey konuşmak ve anlaşmaktır. Eşlerin bunu yapamaması halinde evlilik terapistinden yardım almaları gerekmektedir. Çiftlerin evlenirken nerede oturacaklarını, nerede yaşayacaklarını, bunun yanı sıra çocuk doğurup doğurmayacaklarını bile konuşması gerekir.

Hangi sorunlar kalıcı olabilir?

Bir kişiyle beraber olduğunuzda, dikkatinizi çekecek kadar alkol ya da madde kullanımı olduğunu fark ederseniz, bunu ciddi olarak düşünmelisiniz. Çünkü bu tür bağımlılıklar bugünden yarına kolayca değişebilecek bir sorun değildir. Dolayısıyla eşlerden birinin alkol kullanma, kumar oynama, at yarışı, televizyon gibi bağımlılıkları bulunuyorsa, bilin ki bu sorun evlilikten sonra devam edecek ve kalıcı hale gelecektir.

Sorunların evlenince düzelme ihtimali olmaz mı?

Bu tür sorunların evlilikten sonra düzelmesi düşük bir olasılıktır. Evliliğinde sorun problem yaşayanlara sorarsanız, siz evlilikten önce bu şikâyet ettiğiniz sorunları görmediniz mi? Diye alacağınız cevap çoğunlukla,  o zamanda bu sorunlar vardı ama düzeleceğini düşünmüştüm olur. Bir evlilikte olabilecek en zararlı düşünce olarak kabul edilebilecek bu bakış açısı, evliliklerin yıkılmasına neden olmaktadır.  Evlenmek, aile kurmak, çocuk sahibi olmak ve başka doyumları tatmak amacıyla yapılır. Bu işi ciddi olarak ele almak gerekir.

Aşk bir evlilik için yeterli değil midir?

Evet, aşk bir evlilik için yeterli bir sebep değildir.  Bu yönden bakıldığında görücü usulüyle evlenmek sağlıklı evlilikler açısından daha garanti olacaktır. Evliliğin devamında risk sayılacak etkenler görücü usulünde anne ve baba tarafından elenmektedir. Evlenecek çiftler arasındaki eğitim farkı, dürüstlüğü, ahlakı, kötü alışkanlıkları hepsi değerlendiriliyor. Bu risklerin elenmesinden sonra geriye sadece iki kişinin birbirine yakınlık duyması kalıyor. Bunu sağladıklarında evlilik gerçekleşmiş olur. Aşk olduğu zaman, kişiler bu risk kriterlerini değerlendirmeden evlenmektedir.

Bir Cevap Yazın