Boğaz yanması neden olur?

boğaz yanmasıBoğaz yanması farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Genellikle boğazda meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar ve asitler boğazda yanma nedeni olabilir. Mide asidi gibi değişik etkenlerin özofagusa doğru akması yüzünden boğazda yanma meydana gelir. Reflü rahatsızlığında en belirgin kriter boğaz yanmasıdır. Bu acı, ekşi ve baharatlı besinleri tüketen, asitli içecekleri sık tüketenler, sıcak yemek yiyenlerde boğaz yanması sıkça görülür. Bu sorun kadın ve erkek herkesi etkisine alabilir.

Boğaz yanmasına sebep olabilecek besinler nelerdir?

  • Greyfurt, portakal gibi narenciye meyveler
  • Kafein içeriği olan içecekler
  • Kola gibi asitli içecekler
  • Alkollü içecek ve sigara kullanımı
  • Turşu, acı ve diğer ekşi besinler
  • Baharatlı gıdalar

Boğaz yanmasının sebepleri nedir?

Boğaz yanması ilk başta bakteri ve virüs kökenli olur. Çeşitli hastalıklarla beraber ortaya çıkan yanmasının nedeni bakterilerdir. Özellikle kulak iltihaplarında, zatürre ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda boğazda yanma etkisi görülmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında da aynı etkiler görülür. Kapalı ve tozlu yerlerde havanın solunması da boğazda tahrişe sebep olduğundan, yanma etkisini gösterir. Fakat boğazda yanma sorunu en fazla mideden kaynaklanır. Yemek borusu ve midenin birleşiminde olan alt özofagusa büzgeçi adlı kastan oluşmuş olan kapak görevi gören bir yapı vardır. Burada besinler mideye giderken gevşer ve yemeklerin mideden çıkmaması için büzülmektedir. Reflü sorunu olanlarda büzgeç kapalı olması gerektiğinde gevşediğinde, midedeki içerik yemek borusuna kaçar. Midenin kendi asidine karşı dayanıklı olmasına rağmen, yemek borusu bu asitle birlikte hasar alır. Bu etkiyle boğazda yanma etkisi hissedilir. Yemek borusu ve boğazda oluşan tahriş reflü kaynaklı oluşabilir.

Boğaz yanmasına sebep olacak bir etkende kapalı ortamda ya da açık alanlarda tozlu etkenlerin olmasıdır. Bunlar boğaz yollarını tahriş ettiğinden, yanma sorunu çekebilirsiniz. Bunun dışında kimyasal maddelerin solunması da boğaz yanmasına sebep olabilir. Boğazın tahriş olmasına sebep olacak her türlü etkenden kaçınılması gerekir. Bunlar yiyeceklerde olduğu gibi boğazın olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Bu etkiler özellikle alerjik bünyeli kişilerde görülebilir. Dönemsel olarak alerjenlerin etkisinde olan kişiler bahar aylarında polenler yüzünden boğaz yanması yakınmasını sık yaşamaktadır. Mümkün olduğu kadar bunlardan kaçınmak gerekir.

Bir Cevap Yazın