Boğaz kültürü nasıl yapılır?

boğaz kültürüBoğaz kültürü bademciklerle yutak bölümünde meydana gelen bakterilerin belirlenmesine ve burada olduğu belirlemeye yönelik uygulanan bir testtir. Boğaz bölgesinde hastalık, bademciklerde iltihaplanma gibi durumlar olmasa bile boğaz bölgesinde her zaman görülebilecek olan bazı bakteriler vardır. Bu duruma tıpta boğaz florası adı verilmektedir. Bu şekilde olan bu bakteriler boğaz kültürü testinde görünmez. Test sırasında aranan bakterigrubu A grubu beta hemolitik streptokokbakterisidir. Bunlar herkes de görülebilir bakterilerdir. Bu bakteriler kişilerde zaman içinde kalp hastalıklarına, böbrek ve eklem hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden bakterinin erken teşhis edilmesi için boğaz kültürünün yaptırılması faydalı olur.

Boğaz kültürü nasıl yapılır?

Yapılması son derece kolay olan boğaz kültürü, herkese kolay bir şekilde uygulanabilir. Bu testin uygulanabilmesi için gereken tek ihtiyaç steril ve tıbbi işlerde kullanılan pamuklu bir çubuktur. Çubuğun pamuklu olan ucu bademcik ve yutak bölgesine sürülerek, bu alandan pamuklu kısımla örnek alınır. Bu örnek hiç bekletilmeden uygun besi yerlerinde değerlendirilmek üzere laboratuvara gönderilir. Bu değerlendirmede uzmanlar örnekte bakteri üreyip üremediğini kontrol eder. Alınan örnekte bakteri tespiti yapıldıysa, bu bakterinin ürüne bakılır, bunun hangi ilaca karşı savunmasız kaldığı belirlenerek buna uygun ilaç verilir.

Boğaz kültürü hangi durumlarda yapılır?

Boğaz kültürünün kişilere uygulanması her zaman olmayabilir. Bunun nedeni ise, kişilerde olası bir boğaz iltihabının olması halinde doktorlar kişiye zaten antibiyotik kullanımı önerir. Doktorların antibiyotik tedavisine hemen başlamasının sebebi kültürün geç çıkmasıdır. Yapılan boğaz kültürü testi genellikle 48 saat içinde çıkar ve bu süre bazı hastaların sorunları için çok uzun bir süreç olabilir. Doktor hastanın durumuna göre, eğer durumu ağırsa testin sonucunun çıkması beklenmeden hemen ilaç tedavisine geçilebilir. Beta bakterisi genellikle antibiyotiğe karşı savunmasız kalır. Antibiyotiğe karşı dayanıksız olan hastalık çoğunlukla kültür gerektirmez. Ancak maliyeti düşük olduğundan boğazında bulunan bakteriyi öğrenmek isteyen herkes, boğaz kültürünü yaptırabilir. Ancak bu konudaki karar doktora bırakılmalıdır. Eğer doktorunuz bunu uygun görürse ve isteğiniz dâhilinde kültürün yapılması birkaç dakika içinde gerçekleştirilir. Boğaz kültürü kısa sürede yapılıyor olsa da bunun sonucunun alınması biraz uzun olur.

Bir Cevap Yazın