Böbrek ağrısı nedenleri nelerdir?

Böbrek ağrıları birçok sebebe dayanarak görülebilir. Ağrılar hafif şiddette olabileceği gibi, kasıklara kadar inecek şekilde yaşanabilir. Bu ağrıların dikkate alınması gerektiğini unutmayınız. Ağrının ciddi bir sorun sebebiyle yaşanma ihtimali yüksektir. Böbrek ağrısı önemli bir enfeksiyondan olabileceği gibi, böbreklerin etkilendiği bir hastalıktan kaynaklanabilir. Bel ağrılarının çoğunlukla böbrek ağrısı ile karıştırılma olasılığı fazladır. Böbrekler alt kaburgaların hemen altında, karnımızın arkasında bulunduğunu bilirseniz, bel ağrısıyla karıştırma ihtimaliniz olmaz. Ağrı eğer böbreklerden kaynaklanıyorsa, tek taraflı olarak, ateş ve halsizlik belirtileriyle birlikte görülür. Hareketlerle birlikte ağrıda azalma ve artma görülebilir. Sağlıklı böbreklere sahip olmak için, su içmek, tuzlu ve

böbrek

hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, alkol ve sigarayı kullanmamak, egzersiz yapmak ve tansiyon sorunlarını gidermek gerekir. Ağrılara sebep olan rahatsızlıkları inceleyecek olursak;

Böbrek ağrısına neden olabilecek hastalıklar nelerdir?

İdrar yolları enfeksiyonu: Üriner sistemin bir bölümünü etkileyen  enfeksiyonlar böbreklere doğru ilerlediğinde genellikle ağrılara sebep olacaktır. Kadınların bu konuda daha fazla risk altında bulunduğunu, bunun böbreğe ulaşmadan tedavi edilmesi gerektiğini unutmayalım. Antibiyotikler kullanarak rahatlıkla iyileşebilecek bu sorunları ihmal etmeyelim.

Böbrek enfeksiyonu ( Piyelonefrit): Mesane ve idrar yollarından başlayıp, böbreklere kadar ilerleyebilen bir enfeksiyondur. Tedavi edilirse çabuk iyileşme görülür. Tedavi edilmediğinde ise, böbreklerde kalıcı hasarlar bırakacak, kan yoluyla yayılarak hayati risk oluşturacaktır. Enfeksiyon böbreklerde çıktıktan sonra, sırt ve yan ağrısıyla birlikte yaşanan ateşle kendini belli eder. Kadınların idrar yolu daha kısa olduğu için, bu durumdan daha fazla etkilendikleri bilinir.  Genital bölgenin temizliğe önem vermek, suyu fazla tüketmek bu hastalıktan korunmaya yardımcı olacaktır.

Böbrek taşları: Böbreklerde oluşmuş taşlar hareket etmediğinde herhangi

bir ağrıya sebep olmaz. Taşlar idrar yollarına doğru ilerleyince yoğun ağrılara sebep olur. Hissedilen bu ağrılar çok şiddetlidir. Ara ara gelerek kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Bulantı ve kusmanın eşliğinde olan ağrılar, taşların çıkarılması ile son bulacaktır. Tedavide geç kalındığında, enfeksiyon oluşumuna neden olabilirler.

Damar sertleşmesi (Arteriyoskleroz): Atardamarlar zamanla esnekliğini kaybeder, kalınlaşır ve daralır. Vücudun diğer yerlerindeki damarlarda da bu sorunların yaşanması olasıdır. Damar sertleşmesi olan hastalarda, böbrekl

ere kan akışı yeterli olmadığı için, ağrı ve böbrek hastalıklarının oluşması kaçınılmazdır. Böbrek damarları tıkandığında ise, hiper tansiyon sorunları yaşanacaktır. Hastalığın ilerleyen dönemlerine kadar farkına varılmaması, tedavinin gecikmesine sebep olmaktadır.

Polikistik böbrek hastalığı: Bu hastaların böbreklerinde kist oluşumları bulunmaktadır. Kalıtsal bir hastalık olduğu için, ailesinde bu sorunları yaşayanlar kontrol altına alınmalıdır. Kistler çoğunlukla kanser riski taşımayan suyla dolu keseciklerdir. Hiper tansiyon sorununu beraberinde getireceği için, takip edilmesinde fayda vardır. İlk zamanlarında belirti göstermeyen hastalık, d

aha ileri yaşlarda ortaya çıkarak, böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Bu rahatsızlıkta hissedilen ağrı künt ağrı tarzındadır.

At nalı böbrek: Normalde ayrı ayrı olması gereken böbreklerin, bazı insanlarda doğuştan at nalı gibi birleşik olması bazı sorunlara sebep olacaktır. Böbreklerin bitişik halde olmasından idrar geçişlerinde sorunlar ve tıkanıklıklar oluşabilir. Bu tıkanıklıklarda böbreklerde ağrılara neden olmaktadır.

Böbrek kanseri: Böbreklerde görülen kötü huylu tümörler nedeniyle, ağrıların yaşanması kaçınılmaz olur. Sigara içenlerde daha fazla rastlanan hastalık

, kan ve idrar tahlilleriyle teşhis edilerek, cerrahi yollarla tedavi edilmelidir.

Böbrek büyümesi (Hidronefroz): Böbreklerde idrarı toplamayı sağlayan sistemlerin büyümesiyle artan idrarın böbreklere baskı yapması sonucunda oluşan rahatsızlıktır. Tek böbrekte göründüğünde daha geç teşhis edilen hastalık, tanı konulduğunda ise tıkanmalar giderilen hastanın normal hayatına dönmesi sağlanır. Ağrıyla birlikte bulantı, kusma ve karın bölgesinde şişlik ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Böbrek kanamaları: Hastalıklara bağlı olarak gelişen bir durumdur. Bu yüzden vücudunuzdaki ağrılarınızı dikkate almanız, hastalıkları tedavi ettirmeniz çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın