Bob Marley kimdir?

1945 yılında Jamaika doğan Bob Marley’in tam adı, Nesta Robert Bob Marley’dir. Arkasında 130’un üzerinde plak, dünyanın tüm dillerine çevrilmiş ve marş olarak kabul edilmiş sayısız şarkısıyla Bob Marley, birçok insana göre yaşamış en büyük Reggea müzik sanatçısıdır. 5 yaşında annesinin Kingston’a taşınmasıyla birlikte bir ömür boyu birlikte müzik yapacağı Bunny Livinston ile taşına Bob Marley, uzun yıllar boyunca Bunny ile birlikte sayısız şarkıya imza atmış ve ölümden sonra ünü daha da artarak efsaneleşmiş bir sanatçıdır. Birçok müzik otoritesi tarafından “Müziğin Kralı” denen Bob Marley, profesyonel müzik hayatına The Wailers isimli grupla başlamıştır.

The Wailers grubu ile yaptığı Reggea müzik ile kısa zamanda binlerce insan tarafından dinlenen bir sanatçı haline gelen Bob Marley, Jamaika’nın içinde bulunduğu dönemde halkın da pek çok sorununa tercüman olmuştur. The Wailers grubunda birlikte müzik yaptığı Bunny Livingston ve Peter Tosh da daha sonra solo kariyerlerine başlayarak birçok albüm çıkartmıştır. The Wailers grubu Simmer Down isimli şarkısıyla adından sıkça söz ettirmeye başlamış ve günümüzde de bu grup dünyanın her yerinde binlerce insan tarafından hala dinlenmektedir.

Bob Marley, The Wailers grubu ile büyük başarı yakalamışsa da daha sonra bu gruptan ayrılarak üç kadın vokallin yer aldığı The I-Threes isimli grupla birlikte müzik yapmıştır. Bu grupta birlikte müzik yaptığı isimlerden biri olan Juddy Mowatt Bob Marley için; “Şarkı ve müzik altyapısı o kadar gelişmiş bir isimdi ki, kendisi adeta bir müzik ansiklopedisi gibiydi” demiştir. Bob Marley bu grup ile yalnızca kendi adını değil Jamaika’dan yükselen Reggea müziği de tüm dünyaya duyurmuş ve özellikle ABD’de binlerce insanın dikkatini çekmiştir.

1972 yılında çıkarttığı Catch a Fire albümüyle dünya çapında başarıyı yakalayan Jamaikalı sanatçı, bir yıl sonra Burning isimli albümünü ve 1975 yılında da Natty Dread isimli canlı performans albümü ile milyonların sevgilisi haline geldi. Get Up Stand Up isimli sosyal çıkarımların yapıldığı şarkısıyla birlikte No Woman No Cry adındaki siyasi söz ağırlı şarkısı dünya çapında sanatçının farklı bir gözle görülmesini sağlamış ve bugüne kadar bir efsaneye dönüşmesine yardımcı olmuştur. 1977 yılında futbol oynarken ayağından yaralanan ve daha sonra bu açık yaradan deri kanseri hastalığına yakalanan Bob Marley, 1981 yılında durumu ağırlaşınca doğduğu ülke olan Jamaika’ya uçakla giderken fenalaştı ve uçağı acil tıbbi yardım için Miami’ye zorunlu iniş yaptı. 11 Mayıs 1981 tarihinde de efsane isim Miami’de hayata gözleri yumdu.

Bir Cevap Yazın