Blaise Pascal kimdir?

19 Haziran 1623 tarihinde Clermont’şehrinde doğan Blaise Pascal, Etienne Pascal’ın üçüncü ve tek erkek çocuğudur. Blaise Pascal; henüz üç yaşında iken annesini kaybetmiştir. Annesinin ölümünden dört yıl geçtikten sonra babası Pascal’ı ve diğer üç kız çocuğunu alıp Clermont’dan Paris’e taşınmıştır. Blaise Pascal örgenim hayatına Paris’te başlamıştır.
indir
Blaise Pascal’ın babası Etienne Pascal, oğlunun matematik öğrenmeden önce Latince ve Yunanca öğrenmesini istemiş ve on beş yaşına gelinceye kadar çalışmaması için evinde bulunan kendi çalıştığı matematik dokümanlarını ortadan kaldırmıştır. Fakat bu durum Blaise Pascal’ın matematiğe olan ilgisini ateşlemiş ve on iki yaşındayken ve hiç geometri bilgisine sahip değilken daireler ve eşkenar üçgenler çizmiş ve bir üçgenin iç açıları toplamının, iki dik açıya eşit olduğunu kendi kendine uğraşırken bulmuştur.

Fransız matematikçi, fizikçi ve filozof olan Blaise Pascal henüz küçük iken matematik alanında üstün yeteneğini ortaya koymaya başlamıştır. Daha 16 yaşında iken yazmış olduğu Essai pour les coniques (Koniklere İlişkin Deneme 1640) ismini vermiş olduğu kısa çalışması ile büyük matematikçi Rene Descartes’in bile büyük ilgisini çekmiştir. Vergi mahkemesi başkanı olan babasının vergi hesapları için çok zaman harcadığını gören Blaise Pascal, 1642 – 1644 yılları arasında dişli çarklar ile çalışan toplama ve çıkarma işlemleri yapabilen bir hesap makinesi geliştirmiştir. Blaise Pascal’ın matematik alanındaki diğer başarıları arasında diferansiyel hesap ve olasılık kuramına katkıları sayılabilir.

Fizik alanında da Pascal’ın çok büyük çalışmaları ve katkıları vardır. 1643 yılında İtalyan Evangelista Torricelli yeryüzündeki her şeyin üzerinde bir hava basıncı olduğunu gösteren ve bu basıncı ölçmeye yarayan barometreyi bulmuştur. Pascal deniz yüzeyinden yükseğe çıkıldığı zaman hava basıncının azalması gerektiğini düşünmüş ve 1648 yılında gerçekleştirmiş olduğu deney ile bunu kanıtlamayı başarmıştır. B deneyde Blaise Pascal’ın kardeşi, Auvergne’deki Puy de Dome Dağı’na çıkarak cıvalı bir barometre ile yaptığı ölçümler ile yükseldikçe hava basıncının düştüğünü ortaya koymuştur.

Blaise pascal akışkanlar ile ilgili olan çalışmaları neticesinde bilim dünyasında Pascal yasası olarak bilinen önemli bir ilkeyi ortaya koymuştur. Bu ilkeye göre kapalı bir kapta hareketsiz halde bulunan bir akışkanın herhangi bir noktasındaki basınç değişimi değerinde bir değişme olmadan, akışkanın her yerine ve kabın çeperlerine iletilir. Hidrolik pes ve hidrolik fren bu ilkeye dayanarak yapılmıştır. Uluslararası Birimler Sistemi’nde basınç birimi olan pascal da ismini bu ünlü bilim adamından almıştır.

1646 yılında babasının hastalığı esnasında babasına bakmakta olan Jansenci iki din adamı ile tanışan Pascal ismini Piskopos Corneliıus Jansen’den alan ve Katoliklik’i özel bir şekilde yorumlayan bu dinsel akım ile ilgilenmeye başlamıştır. 1655 yılında geçirmiş olduğu bir araba kazasından sonra bütün ilgisini bu dinsel akıma yöneltmiştir. Ve Jansencilik’in Fransa’daki önemli merkezlerinden biri olan Port Royal Manastırı’na girmiştir.

Pascal’ıon önemli eserleri arasında 1654 yılında yazmış olduğu Traite du triangle arithmetique ( Aritmetik Üçgenin İncelenmesi, 1655), De l’espprit geometrique ( Geometri Anlayışı Üzerine, 1658), Experiences nouvelles touchant le vide ( Hava Boşluğuna ilişkin Yeni Deneyler, 1647) ve 1651 yılında yazmış olduğu Traites de l’equilibre des liqueurs et de la pesanteur de la masse de l’air ( Sıvıların Dengesi ve Hava Kütlesinin Ağırlığı Üzerine İncelemeler, 1663) sayılabilir.

Bir Cevap Yazın