Biyokimya kan testleri değerlerinin anlamları nedir?

hepatit bYapılan kan testlerinin sonucunda insanlarda mevcut hastalıkların gelişimi ve ileride oluşabilecek hastalıkları hakkında bilgiler elde edilir. Kan testleri sırasında ölçümü yapılan değerler arasında bulunanlar;

CA (Kalsiyum): Kandaki bu değer metabolik ve endokrin bozukluklarının değerlendirilmesinde kullanılır. Kemik değerleri içinde önemli sayılan bir değerdir. Çünkü kemik metastazları sırasında ve hastalıklarında kalsiyum düzeyi artış göstermekte, magnezyum, D vitamini, kronik böbrek yetmezliği gibi sorunlarda ise kalsiyum seviyelerinde düşme gözlenmektedir.

PHOS (Fosfor): Kandaki bu değer kalsiyum fosfor dengesini ve fosfor metabolizmasını değerlendirmek amacıyla kullanılır. Kişilerde akromegali ve böbrek yetmezliği gibi sorunlarda fosfor değeri artarken, kusma ve D vitamini eksikliklerinde ise düşüş gösterir.

UREA (Üre): Bu böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan bir testtir. Kanda protein metabolizması değerlendirilmektedir. Yüksek proteinle uygulanan diyetlerde üre miktarı yüksek çıkarken, düşük proteinli diyetlerden sonra üre düşük çıkar. Ağır karaciğer hastalıklarında ve gebeliğin son dönemlerinde de üre miktarı düşük çıkar.

GLU (Glikoz): Bu değer karbonhidrat metabolizmasının gözlemlenmesi için yapılır. Kanda açlık kan şekeri olarak ölçülür.

TP (Total protein): Bu değer karaciğer ve böbrek hastalıklarını takip etmek için kullanılmaktadır. Bu hastalıklar sırasında total protein düzeyinde azalma görülür.

HB (Hemoglobin): Kan kaybı ve anemi gibi rahatsızlıkların değerlendirilmesi için kullanılan bir değerdir. Aşırı kusmada, yanık, egzersiz gibi durumlarda hemoglobin değeri yüksek çıkarken, anemi rahatsızlığında azalma olur.

UA (Ürik asit): Bu değer gut ve pürin metabolizma bozukluklarının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

BIL-D (Bilirubin direkt): Safra kesesi ve karaciğer değerlendirilmesi için kullanılan bir kan değeridir.

BIL-T (Bilirubin total): Bu kan değeri de safra kesesi ve karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi için kullanılır.

SGOT, AST, SGPT, ALT, GGT: Bu kan değerleri karaciğer fonksiyon testleridir. Karaciğeri etkileyen hastalıklar söz konusu olduğunda, kişilere uygulanan testlerdir. Alkol bağımlılığı olanlarda bu değerler yüksek çıkar. Hastanın fiziksel muayenesinde, karaciğerinde ağrı tespit edilir.

Bir Cevap Yazın