Bitkisel tedavi nedir?

bitkisel_tedavisi

Bitkisel tedavi bitki kökenli alternatif tıp yöntemine verilen isimdir. Günümüzde de yaygın hale gelen bitkisel tedavi yöntemler evlerde yapılabildiği gibi bitkilerin kapsüller halinde satılması ile de elde edilebilmektedir. İlaçların yapımında da bitkiler kullanıldığı biliniyor. Bunun dışında bitkisel tedavi geçmişi çok önceye dayana bir iyileştirme yöntemidir. Mısırlılar bitkisel tedavi yöntemleri o şartlarda kullanan en gelişmiş toplumlardan bir tanesiydi. Bunun yanı sıra bitkilerle tedavi yöntemler Türk milletlerinde de yaygın olarak kullanılan bir iyileştirme yöntemiydi. Osmanlı padişahlarındaki hastalıklar ya da hafif rahatsızlıklar bitkilerin kaynatılması ya da farklı şekillerde hazırlanması ile ilaç haline getirilerek kullanılabiliyordu.

Günümüzde de pek çok kişinin ilgi gösterdiği bitkisel ilaçlar pek çok hastalığa çare olarak görülüyor. gerek televizyonlardaki yayınlar gerekse internet ortamından alınan bilgilerle pek çok insan kendisi ya da bir başkası için tedavi edeci bu yöntemlerden yararlanabiliyor. Kalp hastalıkları, damar hastalıkları, sinirsel rahatsızlıklar, mide ya da bağırsak sorunları, karaciğer ve akciğer hastalıkları hatta psikolojik rahatsızlıklar için bitkisel ilaçlar kullanılabiliyor. Ancak bu tür ilaçların da sahip olduğu etki bilinçli bir şekilde kullanılırsa fayda gösterir.

Bilinçsiz kullanılan pek çok ilaç türü insanlarda ölüme varana kadar her tür sıkıntıyı oluşturabiliyor. Kullanılan her ilacın prospektüsünde etkileri ve yan etkileri yazılıdır. Ancak bitkisel ilaçları kullanmak istediğinizde bu tür bilgileri bulamazsınız. Her ne kadar ilaçlar da bitkilerden hazırlanıyor olsa da bilinçsiz kullanım yarardan çok zarar verebilmektedir. Örneğin hamam otu bitkisi, ısırgan, adam otu bitkileri tedavi edici özellikleri bilinen bitki türleri olmalarının yanı sıra zehirli bitkilerdir. Ancak kullanan kişiler nasıl kullanılacağı bildiği için zararlarından arındırılarak fayda sağlar. Bunun gibi pek çok bitki türünde de benzer zehirli etken maddeler bulunuyor. Eğer siz evinizde bitkisel bir çay ya da merhem hazırlıyorsanız öncelikle bu bitkilerin nasıl hazırlanması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Bitkisel tedavi yöntemleri pek çok bilim adamının da üzerinde durduğu konulardan bir tanesidir. Hatta bazı bilim adamları kansere bitkisel tedavilerle çözüm bulunabildiği de iddia ediyor. Ancak bitkisel tedavi yöntemleri uzman gözetiminde kullanılmadığı zaman sadece zarar verir. Son zamanlarda pek çok insan bu tedavi yöntemi kullanarak şifa arayabiliyor. Özellikle satışa sunulan kapsüller insanların ilgisini çeken ilaçlardan bir tanesi. Öncelikle bilinmesi gereken bir nokta var ki bu tür kapsül ilaçlar insanlara zarar veriyor.

Bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanmak istiyorsanız öncelikle doktor kontrolü şart. Eğer doktorunuz bu ilaçları kullanmanız da sakınca görmüyorsa bitkisel ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak bu tür ilaçları kullanmanız sakıncalı ile almamanız hastalığınızın ilerlememesi için daha iyi olacaktır. Bu tür ilaçları kullanarak tansiyon, kalp ya da daha farklı bir rahatsızlığı da tetikleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın