Bilgisayar Öğretmenliğin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bilgisayar öğretmenliği ortaokul ve lisede görülen hem zorunlu hem seçmeli derslerden biridir. Üniversitelerin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği gibi farklı bölümlerden atama yapılmaktadır. 2010 yılına kadar OSYM tarafından yapılan KPSS sınavlarında 75 puana kadar atama yapılabilmekte iken günümüzde yani 2013 verilerine göre 79 puana atama yapılmaktadır. Bundaki en büyük etken mezun sayısının artması ve kontenjan sayısının azalmasıdır.bilgisayar öğretmenliği
Atamalar genelde il ve ilçeler olmakta olup sekiz yıllık eğitim olduğu kırsal kesimlerdeki okullara yapılmaktadır. Ancak mecburi görev süresi olan üç yılın dolmasından sonra iller arası atama imkanları yüksektir.
Okuldaki görevlere gelinecek olunursa aslında diğer branşlara göre ders anlatımı oldukça kolaydır. Eğer düzenli bir bilgisayar sınıfı varsa öğrencilerle ders keyif vermektedir. Öğrenciler bilgisayar dersine meraklı bu dersin ders saatini iple çekmektedir. Dersin ilk dakikalarında öğretmen derse giriş yapıp uygulamayı yaptıktan sonra öğrencilere vakit vermekte ve öğrencilerin ödevlerini bitirmesini beklemekte onların takıldığı yerlerde onlara destek olmakla beraber hatalarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
Önceki yıllarda ortaokul bilgisayar dersi seçmeli bir ders iken 2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren 5. Ve 6. sınıflarda zorunlu ders haline gelmiş olup 7. ve 8. sınıflarda seçmeli kalmasına karar verilmiştir. Bunun yanında ders saati 5. ve 6. sınıflar da 1 saat iken, yapılan değişiklik ile birlikte 2 ders saatine yükseltilmiştir. 7. ve 8. sınıflarda ise ders saati aynı kalmıştır.
Bilgisayar öğretmenleri diğer öğretmenler gibi sosyal hayatları çok fazla değildir. Bunun en büyük nedeni sürekli olarak teknolojik cihazlarla uğraşmasıdır. Bunun yanında okuldaki ve çevredeki insanların bilgisayar öğretmenine bir teknisyen olarak bilgisayar işlerini yaptırmak istemeleri de bilgisayar öğretmenini meslekten ve sosyal hattan uzaklaştırmaktadır. Milli günlerde de slayt ses düzeni gibi işler de bilgisayar öğretmenine kalmaktadır. Yani okuldaki işini evine götürebilmektedir.
Okuldaki ders saati çok fazla olmadığından ek ders ücreti de az olmaktadır. Ancak valilik ve kaymakamlıkça verilen formatörlük diğer adı “Bilişim Teknolojileri Rehberliği” görevi ile tam ek ders alabilmektedir. Bu formatörlük görevi dönemlik olarak yapılmakta olup okulun bilgisayar işlerinde okula ve diğer öğretmenlere yardımcı olabilmek olarak tanımlandırılabilir. Formatörlüğün avantajı olduğu kadar dezavantajı da vardır. Ders saati az olan okullarda öğretmen az derse girmekte olup geri kalan zaman da okula bilgisayar konusunda yardımcı olmakta ve maddi olarak tam ek ders almaktadır. Dezavantajlarına gelinecek olursa Milli Eğitim ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Fatih Projesi” nedeniyle bilgisayar öğretmenleri başka okullara gitmekte olup buradaki bilgisayar problemlerini çözmekle görevlendirilmektedir. Kalabalık olan okullarda hem ders saatinin fazla olması hem de bilgisayar problemlerinin çok olması sebebiyle dersi sürekli olarak kesilmekte ve dersi sağlıklı olarak işleyememektedir. Bunun yanında diğer meslektaşlarının özel hayatındaki telefon ve bilgisayarlarına çözüm bulmakla meşgul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın