Bilgisayar almadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Hızla ilerleyen teknoloji donanımsal olarak şuanda en üst seviyelere ulaşmıştır. Bilgisayar almadan önce niçin ve nerede kullanacağı tespit edilmelidir. Bunun yanında bilgisayar almak için ayrılan bütçe de önemlidir. Eğer evde sadece internet ve ofis programları kullanılmak için alınacaksa çok üstün özellikler aranmamalıdır. Öncelik bütçenizi etkilemeyecek orta seviye bir bilgisayar yeterlidir. Online alış-verişin büyüğü bu sektörde küçük bilgisayar şirketleri daha pahalıya satmakta ve taksit imkanı zor olmaktadır. Bu nedenle bilgisayar, internet üzerinden veya büyük teknoloji mağazalarından alınması tavsiye edilir. Bunun yanında marka ve garanti hizmetine dikkat edilmesi gerekir. Her marka kaliteli olmayabilir ve servis desteği iyi olmayabilir. Yerinde servis desteği olan bilgisayar markaları da vardır özellikle bunların incelenmesi gerekir.bilgisayar çeşitleri

Kişisel kullanım dışında oyun oynamak için de bilgisayar alınmaktadır. Bu bilgisayarların özellikleri genelde oynanacak oyun DVD’si üzerinde açıklamalar bölümünde belirtilmiştir. Özellikle ekran kartı, işlemci ve ram oyun bilgisayarları için çok önemlidir. Bu oyun bilgisayarları için genelde markada aranmaz toplama bilgisayar şeklinde olur. Toplama bilgisayar tanımına gelince her parçası farklı marka olan ve garantisi de ithalatçı firma tarafından sağlanan bilgisayardır.

Grafik amaçlı alınan bilgisayar da vardır. Burada yıllardır kendisini kanıtlamış bir Macintosh bilgisayarlar vardır. Bu bilgisayarlar özellikle grafik tasarım için hazırlanmıştır. Matbaa ve baskı sistemlerinde bu bilgisayarlar kullanılır. Bunun yanında toplama bilgisayarlardan grafik tasarım amaçlı bilgisayarlarda oluşturulabilir.

Bilgisayar özellikleri, markası ve bütçe belirlendikten sonra acele edilmemelidir. Çünkü arada bu teknoloji mağazaları büyük kampanyalar yapmaktadır. Bu kampanyalar gerektiğinde mağazalar dolaşılarak araştırılmalı gerekse internet sayfaları dolaşılmalıdır.

Günümüzde genel olarak masaüstü bilgisayar,all in one, notebook, netbook ve tablet bilgisayar çeşitleri vardır. All in one bilgisayar monitör içine gizlenmiş bilgisayarlardır kullanıcıyı kablo karmaşasından kurtarmaktadır. Tablet bilgisayarlar ise son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaştı. Tablet bilgisayarlar taşınabilirliği kolay, uzun şarj ve 3G internet ile büyük ilgi görmüştür.

Bir Cevap Yazın