Bıldırcın yumurtası nasıl yenir?

bildircin yumurtasiYumurta tüketimi olağan beslenme alışkanlıklarımızdan biri olmakla birlikte, yumurtadan kasıt çoğunlukla tavuk yumurtasıdır. Son yıllarda keşfedilen bir başka yumurta türü vardır ki bu yumurta tavuk yumurtasının beş katı kadar fosfor, sekiz katı kadar demir, dokuz katı kadar da protein içermektedir. Bu değerli besin maddesi bıldırcın yumurtasıdır. Bıldırcın yumurtasının allerjen özelliğinin yoğun olması sebebiyle, küçük çocuklarda ve bebeklerde doktor tavsiyesi olmaksızın tüketilmesi çok tavsiye edilmemektedir.

Bıldırcın yumurtasının üstün içeriğinden yararlanmak, öksürük, astım gibi sıkıntılarda şifa bulmak için tavuk yumurtasını tükettiğimiz her şekli ile tüketmek mümkün iken özel bir içecek tarifi ile de bıldırcın yumurtasından yararlanmak söz konusu olabilmektedir. Bu tarifi şu şekilde özetleyebiliriz: Bir bardağa bir adet bıldırcın yumurtası kırın. Bir kaşık bal ilave edip, karıştırın. Oluşan karışıma bardak dolana kadar süt ilave edin ve iyice karıştırın. Öksürük, astım gibi şikayetleri olanlar için bu kürün onbeş gün süre ile uygulanması oldukça yararlı olmaktadır.  Ancak, bazı uzmanlar bıldırcın yumurtasının bu şekilde çiğ tüketilmesinden ziyade rafadan kıvamında pişirilerek tüketilmesinin en ideal yol olduğunu ileri sürmektedirler.

Bıldırcın yumurtasını yetişkinlerin haftada en fazla beş adet tüketmesi tavsiye edilmektedir. Üç yaş altı çocuklarda tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. 3 ile 15 yaş arası çocuklarda ise bıldırcın yumurtasının haftada üç adetten fazla olmamak kaydı ile tüketilmesi önerilmektedir.

Yaşı küçük çocuklarda bıldırcın yumurtası tüketilmesinin tavsiye edilmeme nedeni,  protein içeriği oldukça yüksek olan bıldırcın yumurtasının böbrekler üzerinde yük teşkil etmesi ve bu yükün küçük çocuklar için tehlike arz ediyor olmasıdır. Bir başka neden ise, immün sistem de denen bağışıklık sisteminin küçük çocuklarda henüz tam gelişmemiş olması sebebiyle; bıldırcın yumurtasının yüksek allerjen etkisi karşısında çocuk metabolizmasının savunmasız kalabilme ihtimalidir. Bu durumlar da bizim, bıldırcın yumurtasının faydalarından çok zararları ile karşı karşıya kalmamız halini doğurmaktadır.

Bir Cevap Yazın