Beşik alırken nelere dikkat edilmelidir?

Beşik konusu doğumlara kısa bir süre kala anne ve babaların en çok kararsız kaldıkları konulardan biridir. Beşik alırken oyun parkımı, portatif beşik mi yoksa uzayabilen ahşap beşikler mi alınmalı? Bebeğiniz, beşiğinde iken genel olarak görme alanınızın dışında ve tek başına olur. Bundan dolayı hangi beşik alınırsa alınsın mutlaka tamamen güvenli olmalıdır.

besik

Bebek beşiğini alırken sağlam bir yapısının olmasına dikkat edilmelidir. Beşiği salladığınız zaman beşiğin ayaklarının güvenli olup olmadığına bakınız. Plastik malzemeden ziyade alüminyum malzeme kullanılmış olması daha güvenilirdir. Eğer ayaklar sağlam olmazsa bacaklarında kırılma olur ve geceleri siz uyurken beşik kırılabilir. Ayrıca beşiğin kenarlarındaki parmaklıkların ne çok sık ve ne de çok dar olması gerekir. Parmak aralıklarının ideal genişlikte olması güvenliliği artırmaktadır. Parmaklıkların arasının 6 cm’den fazla olması en ideal olandır.
Hafif bir malzeme kullanılarak üretilmiş olan beşiklerde devrilme riski tehlike oluşturabilir. Evde oyun çağında olan bir çocuğun koşarken beşiğe çarpması ya da bir ev hayvanının beşiğe tırmanması, itmesi kolaylıkla devrilmesine neden olabilir.Katlanabilir beşik modelleri için de benzer durumlar geçerlidir. Bundan dolayı taşınabilir beşik alırken malzeme, montaj ve duruş kalitesine dikkat etmemiz gerekmektedir.
Beşikler, insan sağlığını olumsuz etkileyen kurşun hammaddesini kesinlikle içermemelidir. Bebek ağzını sürekli olarak gördüğü her şeye sürmektedir. Bu da ona zarar verecektir.

Bebek beşiği satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de ayarlanabilir olma özelliğidir. Bebeğiniz oturmaya başladığı anda yatağın seviyesini indirerek, kenarlara yaslandığında düşmeyeceği ve tırmanamayacağı kadar derin bir konuma getirilmelisiniz. Genel olarak oyun parkları iki kat olarak tasarlanmaktadırlar. Bu açıdan daha kullanışlıdırlar.

Bebek beşiğinin kumaşlarının yumuşak ve silinebilir olmasına özen gösterilmelidir. Bebek cilt sağlığı ve hijyeni açısından bu durum son derece büyük öneme sahiptir. Bebek beşiğinin lake boyasıyla boyanmış olması sağlık açısından önemlidir. Çünkü lake boyası kokusuzdur ve bebek sağlığı için son derece uygundur. Ayrıca beşik boyasının kurşun ve cıva gibi sağlığa zararlı olan maddelerden yapılmadığından emin olmak gerekir.
Eğer beşiğin üzerinde dönence türü oyuncak bulunuyorsa bebek beşik içinde bulunurken bu oyuncaklara uzanamayacağı kadar yüksekte olmalıdır. Ayrıca bebekler oturmaya başladıklarında bu oyuncaklar mutlaka yerinden sökülmelidir.
Bebek beşiklerinde taşınabilir olma özelliği en önemli özelliklerdendir. Zaten beşiği diğer bebek yataklarından ayıran en önemli özellik de budur. Bebeğin sürekli kontrol altında kalması başka türlü pek mümkün değildir. Piyasada portatif beşik olarak bilinen taşınabilir beşik modellerinde bu özelliği sağlamak için: Hafif malzeme kullanımı, tekerlekli ayaklar, katlanabilir dizayn özellikleri mevcuttur. Benzer özellikler oyun parklarında da mevcuttur.

Beşik alırken olabildiği kadar doğal malzemeler tercih edilmelidir. Güvenlik ve sağlık açısından ahşap malzemeler ön plana çıkmaktadır. Ahşap hem sağlık ve hem de sağlamlık açısından avantajlıdır. Dezavantajı ise sadece ağırlığıdır.
Bebe beşikleri seçilirken dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir husus bebeğinizin yatakla karyola arasına kayıp sıkışmaması için yatağın beşiğe mutlaka tam olarak oturması ve arada hiç boşluk kalmamasıdır. Eğer yatağın kenarlarından üç ya da daha çok parmak girebiliyorsa beşiğe uygun yeni bir yatak almakta fayda vardır.

Eğer ahşap bebek beşiği kullanılacaksa; üzerinde kıymık veya çatlak olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Bebek beşiğinde kullanılan şilte pedi kalın ve rahat olmalıdır. Şilte pedi inceyse ek dolgu malzemeleri kullanarak kabarıklaştırılması gerekir. Bir de bebek beşiğinin içerisine gömülmesine karşı dikkatli olunmalıdır.

Bir Cevap Yazın