Beşar Esad kimdir?

Son dönemde uluslararası siyaset arenasında hakkında en çok konuşulan lider olan Beşar Esad, 2000 yılından bu yana Suriye Arap Cumhuriyeti’nin devlet başkanlığı görevini sürdürmektedir. Suriye ile ülkemiz arasındaki hassas ilişkilerin de baş rol oyuncusu olan Beşar Esad aynı zamanda Suriye Baas Partisi’nin de genel başkanıdır. Suriye’nin en ünlü ve güçlü partisi olan Baas Partisi’nin bir önceki başkanı ve aynı zamanda Suriye Arap Cumhuriyeti’nin de bir önceki devlet başkanı olan Hafız Esad da, Beşar Esad’ın babasıdır. 2000 yılında Hafız Esad’ın hayata gözlerini yumması ile devlet başkanlığı görevi kısa bir süreliğine Abdülhalim Haddam’ın olsa da, parti içinde yapılan seçimlerin ardından bu göreve Esad’ın oğlu Beşar Esad gelmiştir.

Beşar Esad’ın asıl mesleği doktorluktur. 1988 yılında Şam Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nden mezun olan Esad, özellikle göz hastalıkları üzerine geniş içerikli araştırmalar sürdürmüş ve 1992 yılında bu alanda uzmanlaşmak üzere İngiltere’ye gitmiştir. Tıp alanında İngiltere’de yüksek eğitim alan ve göz hastalıkları üzerine çalışmalar yürüten Beşar Esad 1994 yılında kardeşi Basil Esad’ın trafik kazası geçirmesi üzerine yeniden Suriye’ye dönmüştür. Trafik kazası sonucu kardeşi Basil’i kaybeden Beşar Esad, bu tarihten sonra Suriye ordusuna girmiştir.

Beşar Esad babasının da gayretleri ile Suriye ordusunda önemli görevler üstlendi ve 1996 yılından itibaren Suriye Silahlı Kuvvetleri’nin başına getirildi. Dönemin en sıcak gündemi olan Suriye ile Lübnan ilişkilerini bizzat yürüten Beşar Esad, Lübnan ile olan ilişkilerin düzenlenmesi için çalıştı. 2000 yılında Suriye devlet başkanı olan babası Hafız Esad’ın ölümünün ardından Beşar Esad ülkenin başına getirilmek istense de, cumhurbaşkanlığı için gerekli olan 40 yaş sınırı sorunu yaşandı. Beşar Esad’ın bu dönemde 40 yaşından küçük olması nedeniyle Suriye parlamentosu hızlı bir şekilde toplanarak, cumhurbaşkanlığı için gerekli olan yaş sınırını 34’e indirdi. Böylece devlet başkanlığı için önündeki yaş sınırı engeli de kaldırılan Besar Esad Suriye’nin yeni devlet başkanı oldu.

Suriye devlet başkanı olduktan sonra günümüzde birçok siyaset bilimcisinin eleştirdiği ABD ve İsrail karşıtı açıklamalar yapan Beşar Esad, daha sonraki yıllarda aldığı kararlar ile kendi politikaları ile çelişen bir görüntü çizmiştir. Özellikle Suriye devlet başkanlığına geldiği ilk yıllarda ABD ve İsrail karşıtı bir başkan tablosu çizen Beşar Esad, bu tutumu nedeniyle Arap ülkelerinin sempatisini kazanmıştır. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD ile Suriye ilişkilerinin kopma noktasına gelmesi ile zor günler yaşayan Beşar Esad, ABD’nin Suriye’yi teröre destek veren bir ülke olarak isimlendirmesine karşı çıkmıştır. 2011 yılında tüm Arap coğrafyasını etkisi altına alan “Arap Baharı” politikalarından derinden etkilenen Beşar Esad, Suriye’de hakim olan genel ayaklanmalara karşı direnmeye çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın