Behiye Aksoy kimdir?

Türk müziğine damgasını vuran sanatçılardan biri olan Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933 tarihinde İstanbul’da doğdu. Aksoy’un evlenmeden önceki soyadı Tetiker olarak bilinmektedir.
bedia aksoy
Müzikle iç içe yaşayan annesi ile halası Behiye’nin de piyano ve ut çalmasını istemişlerdir. Ancak Behiye Aksoy henüz ilkokuldayken şarkıcı olmayı hayal etmiştir. İlkokulu İstanbul‘da bitiren sanatçı Behiye Aksoy, daha sonra tüccar babasının işinden dolayı Ankara‘ya taşınmak durumunda kalmıştır. Sanatçı Ankara‘da ortaokuldan mezun olduktan sonra Konservatuar görevi gören Ankara Radyosu’nda ses sanatçısı sınavı açılır. Ankara Radyosu sınavına girer ve sınava katılan 200 adaydan sadece beş kişi başarılı olur. Behiye Aksoy’da bunların arasında yer almayı başarır.

Aksoy, 1948 yılında henüz 15 yaşındayken Ankara Radyosu’na stajyer ses sanatçısı olarak girmeyi başarır. Tam 9 yıl kadar şarkı söylediği bu radyoda yükselir. İlk kez 1958 yılında Ankara Göl Gazinosu’nda sahneye adım atar. Aksoy Taksim Sineması bitişiğinde açılan Maksim Gazinosunda 28 Ekim 1961 tarihinde Zeki Müren ve Orhan Boran ile birlikte dönüşümlü olarak program yapıp Maksim tarihinin ilk kadın assolistlerinden biri olur. Aksoy Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren‘le yarışan tek bayan şarkıcı olmuştur.

Behiye Aksoy, daha sonra Tepebaşı Gazinosunda 2 sezon kadar çalışıp, halkın büyük sevgi ve ilgisiyle karşılaştı. 1960’lı yıllarda sanatçının “Grafson Şençalar” etiketli 78 devirli taş plakları yok satıyordu. Plaklarında da büyük başarıyı yakalayan sanatçının her plağı satış rekorları kırar. Bundan dolayı Aksoy, “Altın Plak” ile ödüllendirilir.

Behiye Aksoy tam 3 defa nikâh masasına oturmuştur. İlk evliliğini aynı zamanda avukat olan besteci Halil Aksoy ile 29 Aralık 1951 tarihinde yapmıştır. 1952 yılının Şubat ayında tek çocuğu olan Ahmet Kazım Aksoy doğdu. 31 Ekim 1963 tarihinde HalilAksoy’dan boşandı. İkinci evliliğini 1973 yılının Ocak ayında film yapımcısı olan Berker İnanoğlu ile yaptı. Sadece 17 gün süren evlilik sonunda Aksoy eşine bir mektup bırakarak evi terk etti ve 1974 yılında dava neticesinde boşandı. Üçüncü evliliğini ise 1974 yılında uzun yıllar birlikte olduğu Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan ile yaptı. Sadece 4 ay evli kaldılar.
Sanatçı bütün hayatı boyunca ilk eşi Halil Aksoy’un soyadını taşımıştır.

Genç bestecilerin her zaman yanında olan ünlü sanatçı Behiye Aksoy, Ankara Radyosu’nda genç bir besteci ve yorumcu olarak çalışan Türk müziğinin önemli isimlerinden biri olmayı başaran Yıldırım Gürses‘in eserlerini gazino sahnelerinde okuyarak O’nuhaklı bir şöhrete kavuşturmuştur. Erman Film Şirketinin teklifi üzerine kendisini gazinolarda izleme imkanı bulamayan halkı ile birkaç filmde buluşmayı istedi. O yıllarda hiçbir sanatçıya teklif edilmemiş olan rekor sayılabilecek bir ücret ile 1967 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas‘ın yaptığı, başrolünü İzzet Günay ile paylaştığı “Kederli Günlerim” isimli filmde oyunculuğa adım attı. Sanatçı 1973 yılında satış rekoru kıran “Falcı” plağı ile aynı adı taşıyan Prodüktörü Berker İnanoğlu olan, başrolleri Murat Soydan ve Metin Serezli ile paylaştığı ‘Falcı’ filmini çevirdi.

2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan sanatçı Behiye Aksoy 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak İstanbul’da bir huzurevinde yaşamayı tercih etmiştir. Behiye Aksoy, kaldığı huzurevinde 31 Mayıs 2015 tarihinde hayatını kaybetti.

Albüm Çalışmaları:
1- Behiye Aksoy (Şençalar Plak)
2- Dumanlı Meyhaneler (Grafson Plak)
3- Kıskanırım (Atlas Plak)
4- 1972 Yılının 12 Altın Şarkısı (Atlas Plak)
5- Unutulmayan Şarkılar Konseri (Atlas Plak)
6- Sizin İçin Seçtiklerimiz (Yavuz Plak)
7- Anılarla Sadettin Kaynak (Yavuz Plak)
8- Unutulmayanlar 1 (Coşkun Plak)
9- Çağrı (Lider Plak)
10- Kapın Her Çalındıkça (Coşkun Plak)
11- Nankör (Harika Plak)
12- Ölmeyen Nağmeler – Buket 1 (Harika Plak)
13- Bir Zamanlar 3 (karma) (Ossi Müzik)
14- Ayrılamayız Artik
15- At Kadehi elinden
16- Elbet bir gün buluşacağız
17- Bir Kara Sevda
18- Bir garip yolcu

Filmleri:

1- Kederli Günlerim (1967)
2- Falcı (1972)
3- Deli Deli Tepeli (1975)
4- Taş Plaktan Bugüne (1989)

Bir Cevap Yazın