Bebeklere emzik verilmeli mi?

bebeklerde emzikÜç yaşına geldiği halde hala emzik emen çocuklar toplum içinde yadırganır. Bu görüntü karşısında genellikle bebeklere en başından itibaren emzik verilmemesi düşünülebilir. Annelerin çoğu emzik alışkanlığının gereksiz olduğunu ve kötü bir alışkanlık kazanıldığını düşünür. Ancak bebeklerinde emziği denedikten sonra bu fikirlerinden vazgeçebilirler. Bazı bebeklerin süt emerken ilk yirmi dakika içinde yeterince beslenmelerine rağmen, bundan sonraki aşamalarda fazla süt emmese de memeye yapışık kalarak, emme hareketlerine devam ettiği gözlenir. Bu halde bebeğe emzik verildiğinde ilk anda bunu kabul etmese de, ilerleyen zamanda bu emme ihtiyacını emzikle giderecektir. Bu anneler için rahatlatıcı bir uygulama olarak görülür.

Bebeklerde emme refleksi beynine güçlü bir şekilde yerleşmiş durumdadır. Bu bebeklerin sakinleşmesine yarayan aktiviteler arasında yer alır. Bebeklerin süt emdikten sonra üzerlerindeki gerginliği atmaya ve kendini gevşetmeye yarayan bir yoldur. Bebeklerin bir kısmı emmeye diğer bebeklerden daha fazla ihtiyaç duyar. Bu bebekler annesinin memesini emdikten sonra, emme refleksine devam ederek yumruklarını, örtülerini ya da annesinin parmak eklemlerini emerek bu eylemine devam eder. Emzik emmek aynı oranda rahatlatıcı, onlar için sakinleştirici ve bebek için gerekli bir hareket olabilir. Bu davranış tamamen içgüdüsel olarak gerçekleştirilir.

Bebeğin büyümeye başlamasıyla birlikte emziğin dil gelişimini engelleyeceği için endişe duyulur. Eğer aşırı derecede emzik kullanılıyorsa, yani anne bebeğe her davranışının arkasından emzik veriyorsa bu eylem bebeğin etraftaki sesleri keşfetmesine engel olunabilir. Bebeklerin çoğunda emziğe duyulan ihtiyaç, kelimeleri kullanmaya başlamadan önce yani 4 ya da 5 aylık olduğunda azalır. Bu dönemle birlikte bebekte emzik alışkanlığını kısıtlamakta fayda vardır. Bu dönemlerde bebekler büyüdükçe gündüz zamanlarında bebeğin uyanık olduğu dönemlerde emzik vermeyerek, bebeğinizin sizinle veya çevresiyle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bebek 4-5 aylık olduğu zaman emzik alışkanlığı sadece uykuya geçiş dönmelerinde kullanılmalıdır.

Bebeğinizde ilk dönemlerde emzik rahatlıkla kullanılabilir. Bu sürecin uzadığını ve artık emziğin bırakılma zamanının geldiğini düşünüyorsanız, bebeğinizde yumuşak geçişler yaparak bu alışkanlığı bıraktırabilirsiniz. Emziğin bıraktırılma aşamasında bebekte kısa süreli gerileme ve annesine biraz daha fazla ihtiyaç duyma gibi hareketler gözlenebilir. Annenin bebeği bu süreçte biraz şımartması gerekebilir. 2-3 yaşına gelmiş olan çocuklarda ya da daha büyük çocuklarda emziği bıraktırırken, bunun onlar için çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Yaşamlarında önemli bir yere sahip olan bir şeyi onlardan aldığınızı düşünün. Gerekirse bir uzmandan yardım alarak bunu gerçekleştirmeniz gerekir. Çocukların bu davranıştan dolayı zarar görmemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın