Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

tüp bebekGebelik döneminde anne karnında bulunan bebeğin cinsiyeti yumurta hücresi ve sperm hücresinin döllenmesi sırasında oluşur. Bebeğin cinsiyetini belirleyici olan unsurlar kromozomlardır. İnsanda bulunan 46 kromozomun iki tanesi cinsiyet kromozomudur. Bu erkekte XY, kadında ise XX olarak belirtilir. Bunu Y kromozomu erkeklik genini, X kromozomu da kadınlık genini taşır şeklinde söyleyebiliriz.

Bebeğin cinsiyeti anne karnındayken ne zaman belli olur?

Anne karnında bulunan bebeğin cinsiyeti erkek ve kadından gelen kromozom çiftiyle oluşturulur. Kadında her zaman X kromozomu olmaktadır. Bunun sebebi yumurtlamada kadındaki eşey hücresinin ikiye ayrılması, fakat her iki parçanın da X kromozomu taşıması yüzündendir. Erkekte ikiye ayrılan eşey hücresinde ise, 2 farklı seçenek bulunur. Bunun sebebi ise, erkekte X ve Y kromozomlarını içeren iki farklı sperm oluşmasıdır.

Kadınlarda her zaman bulunan tek X kromozomu, erkeklerdeki X ya da Y kromozomuyla birleşip, bebeğin cinsiyetini belli etmektedir. Eğer kadında olan X kromozomu erkekte bulunan X kromozomu olan sperm ile birleşirse doğacak olan bebek kız olmaktadır. Eğer birleşmede erkekte olan Y kromozomu içeren sperm olursa, bu durumdaki döllenmede doğacak bebek erkek olmaktadır. Buna göre gebelikte doğacak olan bebeğin cinsiyetinin erkekten gelen kromozoma bağlı olduğu söylenebilir. Bu nedenle bebeğin cinsiyeti döllenme sırasındaki erkek spermi tarafından belirlenir.

Bebeğin cinsiyeti anne karnındayken ultrasonda ne zaman belli olmaktadır?

Çiftler gebelik meydana geldiğinde her zaman bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için sabırsız olurlar. Bu durumda bebeğin cinsiyeti döllenmeyle beraber oluşmuş olsa da, cinsiyetin ultrasonda belirlenebilmesi belirli bir süreç içinde olur. İlk döllenme olduğunda kromozoma bağlı bebeğin hangi cinsiyette olduğu zaten bellidir. Bunu öğrenmek için hamileliğin 14. ile 16. Haftalarına kadar beklenmesi gerekmektedir.

Gebelikte anne karnında olan bebeklerde yaklaşık 11. Hafta civarında erkek olan bebeklerinde penisi gelişmektedir. Bu bebekte cinsiyet tahmininde en önemli etkendir. Bu unsura göre 11. haftadan evvel anne karnında olan bebeğin ultrasonda cinsiyetini görmek mümkün olmaz. 11. haftadan itibaren teorikte yapılacak ultrason tetkiki sırasında gebeliği görmek mümkün olur, fakat bu her zamanda kesin olmayabilir.

Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi ise, 12. ve 14 haftalar arasında bazen mümkün olabilir. Fakat bu da bazı durumlarda geçerli olur. Genellikle pratikte 14. ve 16. haftalarda uzman bir kişi ultrason muayenesinde bebeğin cinsiyetini tespit edebilir. Buna rağmen anne karnında olan bebeğin cinsiyet tespiti için en uygun kabul edilen zaman 16. ve 20. haftaların arasındadır.

Bebeğin cinsiyeti hamilelikte en erken kaçıncı haftada belli olur?

Belirttiğimiz gibi 11. haftada erkek bebeklerde penis gelişir. Bu nedenle 11. haftadan daha evvel bebekte cinsiyet tahmini olmaz. Ancak bu durum her bebeğin cinsiyetinin 11. haftada yapılabileceğini göstermez. Bunu yapmak için kullanılan ultrason cihazının ne derece kaliteli olduğu ve bebeğin anne karnında olan duruşu gibi unsurlarda önemlidir. Bunlar uygun olmadığı takdirde bebeğin cinsiyeti tespit edilemez.

Bu konuda yapılan bazı araştırmalar vardır. Bir araştırma sırasında hamileliğinin 11. ve 14. haftaları arasındaki 148 anne adayında bebeğin cinsiyeti tespit edilmeye çalışılmış. Buradaki cinsiyet tespitleri sırasında % 80,30 oranında doğru cinsiyet tespiti olmuş, bunun dışında % 19,7 oranında hatalı cinsiyet tespiti yapılmıştır. Bu araştırmaya göre, 11. ve 14. haftalarda bebeğinin cinsiyetine baktıran kişilerin, beşte bir kadar hata payını dikkate alması gerekir.

Gelişmeler ışığında gebeliğin ilk üç ayın sonuna doğru, gerçekleştirilen üç boyutlu ultrasonla 200 anne üstünde yapılan incelemedeki cinsiyet belirlemesinde % 85,3 oranında doğru cinsiyet tespiti yapılmıştır. Bu oranı arttırmak için dört boyutlu ultrasonda kullanılabilir. Bebeğin cinsiyetini kesin olarak belirlemek için, 14. ve 16. haftalarda iyi bir uzmanla tespit yapılmalı ya da 16. ve 20. haftalarda yapılan tetkiklerle cinsiyet tespit edilmelidir.

Bir Cevap Yazın