Başarının kolay kriterleri neler?

Başarılı olmak zor mu? Neye göre başarılı olduğunuzu belirliyorsunuz? Başkalarının bu kişi başarılı söylemlerine göre mi? O zaman yanlış bir kanı içerisindesiniz çünkü genelde insanlar başkaların başarılı odlularını ifade etmekten kaçınırlar. Yakın çevredeki arkadaşlarınızdan bunu yapan var mı? varsa ve sizi sürekli yüreklendiren ve destekleyen biriyse, gerçekten bir dosta o zaman sahipsiniz demek.basari

Sizde aynı şekilde başkalarını, arkadaşınızın başarısınız övüyor ve onu yüreklendiriyorsanız, can dostu olmaya layık birisiniz demek. İşte  başarı aslında bu. Arkadaşınızı iyi seçmek, sizinde arkadaşlarınıza iyi davranmanız. Başarıya götüren sırlar, insan ilişkileri arasında saklı…

Buyurun…

Eleştirmeyi ve suçlamayı bırakın artık. Hayatı ve insanları veya kimi eleştiriyor ve suçluyorsanız. Üretememek ve kendinizi tanıyamamak, eleştirilerin ve bahanelerin ardı sıra gelmesine sebep olur. Karşınızdaki insanları dürüst bir şekilde övün. Onu yüreklendirin ki, o da size aynı şekilde duygularla hitap etsin. Bu duyguların kısa zaman sonra sizi harekete geçiren bir özgüvene dönüşeceğini asla unutmayın. Ama birileri engel oluyorsa size, kırıyorsa umutlarınızı ondan ayrılın. Çünkü o ate eden düşmandan daha tehlikeli. Çünkü bir kere düşman kurşunuyla ölmüyorsunuz, her gün hayatınız boyunca dost kurşunuyla ölüyorsunuz.

Bu nedenlerden dolayı iş sizde başlıyor. Siz karşıdaki insana ilgi ve alaka gösterin. Sonrasında aynı şeyin ondan da geldiğini göreceksiniz. Hayata, insanlara, bitkilere, her şeye gülümseyin. Unutmayın gülümseme sadakadır. İyi bir dinleyici olun. Sürekli ben konuşmalıyım demeyin, insanların düşüncelerine saygı duyun. Yanılıyorsun, haksızsın, yanlışsın gibi ifadeler kullanmayın. Kiminle konuştuğunuzu iyi bilin. Onun düşüncelerinin etrafında bir konuşma yapın. Ama fikirlerinizden ve düşüncelerinizden taviz vermeyin. Sadece yapmanız gereken saygı duymak olacak.

Hatalarınız karşısında tutucu olmayın. Hata yaptıysanız, yaptım deme cesaretini gösterin. Bir sonraki denemeniz daha hatasız olacak bunu bilin. Empati kurun, yılmayın, ümitsizliğe kapılmayın, başkalarının hayatına bakarak, kendi hayatınız üzerinde küçümsenecek duygu ve düşüncelere kapılmayın.

 

Bir Cevap Yazın