Başarılı olmak için ne yapmanız gerekiyor?

Bugün gördüğüm kadarıyla herkes zamanının olmadığından şikayet ederek, başarısız olduğunun açıklamasını yapıyor. Aslında bu mazeretin arkasına saklanarak başarısızlık açıklaması yapmak çokta yenecek cinsten değil. Ancak günümüz insanın da en büyük sorunlarından biri olarak, zaman yönetimini ortaya çıkıyor. Bu konuda NLP uzmanlarının koçluk yaptıklarını bile duymuşsunuzdur. Yani zamanını yönetemeyen insanlara zamanı yönetme eğitimi veriyorlar. Sizin içinde zaman önemliyse, ilk olarak bakmanız gereken zamanınızı en çok neye harcadığınız, harcamanızdan ne kazandığınız sorularının cevaplarını vermek 63132dff-463e-445a-acd6-b648c319b76bolacak.

Eğer sosyal medyada vakit kaybediyorsanız…

Günümüzde en çok sosyal medyada  zaman kaybediliyor. Çalışırken bile arada ne var ne yok diye bakmayan insan yok gibidir. Hatta bu sebeple Facebook firması, farklı bir uygulama çıkararak çalışanların sosyal medyadan daha aktif yararlanmalarını sağlayacak. Yani zamanımızı daha da çalacak. Sosyal medya uzmanı değilseniz, sosyal medyada geçirlen zaman eğlenceden fazla bir şey kazandırmaz. Zamanı da kaybettirir. İşiniz varken, çalışmanız gereken bir hayaliniz varken günün büyük bölümünü sosyal medyada geçirmek, büyük bir kayıp.

Eğer arkadaşlarınızla takılıyorsanız…

Belki de en büyük sorunlardan birisi de bu. Tam çalışacakken arkadaşınız arıyor, “kanka şuraya gel, konuşalım, sinemada şu film var” gibi laflarla sizleri de zor durumda bırakıyor. Bu durumda hayır diyemeyen tiplerdenseniz, yani arkadaşıma hayır diyemem, bunu yapamam, ayıp, o benim en iyi arkadaşım gibi düşünce ve duygularla hareket ederek, kendinizi ihmal eden bir tipseniz, kazancınız yine sıfır. Bu tür durumlarda hayır diyebilirseniz, hayallerinizin gerçekleşmesi için gerekli olan çalışmaları yapabilirsiniz. Hayır demek arkadaş kaybettirmez. Eğer arkadaşınız zaten hayır dediğiniz için size anlayış göstermiyorsa, yanlış kişilerle takılıyorsunuz demektir.

Hayatınızın size ait olduğunu ve başarmak için zamanınızı iyi yönetmeniz gerektiğini her zaman bilin ve bunu uygulamak için ayrıca çalışın!

Bir Cevap Yazın