Bal nasıl saklanmalı?

balBal herkesin severek tükettiği besin maddelerinden biridir. Balın saklanma koşulları, balın doğal olması ve gerçek bal olması kadar önemlidir. Eğer bal uygun koşullarda saklanırsa, oldukça uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Bunu dikkate alarak herkesin balı en doğru koşullarda saklaması ve tüketmesi gerekir.

Balın sahip olduğu doğal özelliklerini kaybetmemesi açısından ışık ve ısıdan uzak olacak yerlerde saklanmalıdır. Eğer bal uzun süre ısı ve ışığa maruz kalırsa, renginde kararma, kimyasal yapısında bazı değişimler ortaya çıkabilir. Bunun dışında 10-15 derece arasındaki ısıda muhafaza edilen, buzdolabında saklanan ya da sıkça ısı değişiminin olduğu yerlerde kalan balda kristalleşme etkisi görülebilir. Bu yüzden balın en ideal saklanma ısısı 18-24 dereceler arasında olmalıdır. Bunun dışında balın muhafaza edilmesi için önemli bir konu da, balın mutlaka ağzı kapalı olarak muhafaza edilmesi gereğidir. Buna dikkat edilmemesi halinde, bal bulunduğu ortamda olan kokuları ve nemi içine emecektir.

Balın saklanması bu kadar önemliyken, nelere dikkat etmelisiniz?

  • Balın tercihen cam kavanozda saklanması ve kavanozun kapağının sıkı bir şekilde kapatılması gerekir.
  • Bal hem sıcaktan hem de güneş ışığından korunmalıdır
  • Balı buzdolabına koymamanız, aynı zamanda aşırı soğuk ortamdan uzak tutulması gerekir
  • Balı saklamak için en uygun sıcaklık oda sıcaklığıdır
  • Bal kasenin içinde ya da ağzı açık kutularda bekletilmemelidir
  • Balın saklandığı kavanozdan sadece tüketilecek kadarı çıkarılmalıdır
  • Balın içine konulacağı kavanozun nemli olmaması gerekir. Bunun sebebi nemin bal üzerindeki olumsuz etkileridir
  • Balın saklanacağı kavanozun kapağı sıkıca kapanabilmelidir. Bu sayede dış ortamdaki kötü kokular ile nem balın içine sinmez.
  • Balın ocaktan ya da fırın gibi sıcak ısı veren kaynaklardan uzak tutulması gerekir
  • Balı isterseniz dondurarak ta saklayabilirsiniz. Fakat sadece tüketeceğiniz kadarını çıkararak çözünmesini sağlayın. Buna rağmen yine belirtelim balın buzdolabında saklanması uygun değildir.

Balda kristalleşme olursa ne yapılmalı?

Balı daha çok uygun olmayan ısılarda ya da buzdolabında saklanırsa kristalleşme meydana gelebilir. Balın kristalleşmesi aslında doğal bir olaydır. Bu balda olan şekerlerin sıvı halden katı duruma geçmesi şeklinde tarif edilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, bal kavanozunu ılık suyla dolu bir kabın içine koyun ve içindeki kristaller çözününceye kadar karıştırın.

Bir Cevap Yazın