Bağırsak şikayetleri nelerdir?

Bağırsaklar mide ve anüs arasında kalan bölümlerdir. Kalın ve ince bağırsak olarak iki bölüm halinde bulunurlar. Bağırsaklarının çalışması bozulmuş olan kişiler, hazımsızlık, şişkinlik, bağırsak gazlarından şikâyet edip, bağırsak mantarı gibi problemlerle karşı karşıya kalınır. Bağırsak gazları ve şişkinlikleri, küçük bir hazımsızlıktan meydana gelebileceği gibi, önemli hastalıkların sonucunda da olabilir.

bağırsaklar

Hazımsızlık karnın üst tarafında hissedilen, ağrı, mide bulantısı, şişkinlik gibi şikâyetlerle kendini gösteren bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Bu genellikle hareketsiz yaşayan ve kilolu olan kişilerde çok sık rastlanan yakınmadır. Mide ve bağırsak hareketlerindeki yavaşlama, hazımsızlık duyulmasına sebep olur. Hazımsızlık rahatsızlığı reflü sorunu bulunanlarda, safra kesesi ile pankreas hastalarında,  ülseri ve mide kanserine yakalanmış olan kişilerde ayrıca bazı ilaçların kullanımı ve yaşanan stres sonucunda yaşanabilecek bir problemdir.

Bağırsaklardaki gazın en önemli nedeni, fazla oranda hava yutulmasıdır. Yemek yenirken, konuşurken, su ve sıvı içerken, sigara içerken yutulan havayla bağırsak gazı sorununun yaşanmasına neden olur. Fazla miktarda gaz üretilmesine sebep olan laktoz, früktoz, şeker, nişasta gibi içeriği olan yiyeceklerden kaçınmak önemlidir.

Bağırsak mantarı ise bağırsak florasında dengenin bozulması sonucunda meydana gelir. Mantarlar çoğunlukla bazı ilaçların kullanılmasıyla, fazla miktarlarda şeker tüketmekle, ağır metallere maruz kalmakla ve bazı alerjiler nedeniyle bağırsak içine yayılmayla oluşur. Mantarlar ıslak ve nemli bölgeleri sevdiği için, insan vücudundaki ince bağırsaklar onlar için en uygun yerlerdir. Çok iyi gizlenerek, bağışıklık sistemini atlatırlar. Mantarlar çoğunlukla beyaz un ile beyaz şekerle beslenir ve hızla çoğalırlar. Mantarları tedavi etmek için, öncelikle düzenli beslenmeye dikkat etmemiz gerekir. Sebzeler, tam tahıl ve proteinlerden meydana gelen diyet programı uygulamak gerekir. Bağırsak mantarı için iyi gelecek yiyecekler tüketilmesi önemlidir. Bu yiyecekler içinde olan sarımsak, ayva, zeytin, dut, zencefil, buğday, adaçayı, kuşburnu, incir, kekik, havuç, bağırsaklar için oldukça yararlıdır.

Hazımsızlıklara, şişkinliklere, gaz ve bağırsak mantarlarına karşı korunabilmek için, bağırsaklar ve midenin çalışma sistemini iyi bilmek önemlidir. Ardından uygun diyetleri uygulayarak, yaşam tarzını düzene sokmakla bu problemlerden kurtulabilirsiniz. Bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olan yiyecekler, bu tür sorunlara çare olabileceği için tercih edilmelidir.  Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle..

Bir Cevap Yazın