Bademcik ameliyatı sonrasında neler olur?

Bademcik ameliyatı sonrasında doktorunuzun uygun görmesiyle, hastaneden aynı gün taburcu edilebilirsiniz ya da bir gece hastanede kalmak zorunda kalabilirsiniz. Bademcik ameliyatından sonra bölgede açık yara oluştuğundan kanamalar oluşabilir. Kanlı kusma veya kırmızı taze kan gördüğünüzde doktorunuza bilgi vermelisiniz.

bademcik ameliyatı

Bademcik ameliyatından sonra oluşan ağrılar

Ameliyattan sonra yara yeri iyileşinceye kadar ağrılar olabilir. Bu ağrılar iki hafta kadar sürmektedir. Kişiden kişiye farklı şiddette görülen  ağrılar, daha çok yutma esnasında yaşanır. Şiddeti farklı olduğundan buna uygun ağrı kesici kullanarak, ağrıların giderilmesi sağlanır. Boğazda duyulan ağrılar, kulağa kadar yayılabilir. Erişkinlerde olan ağrılar, çocuklarda olan ağrılardan daha şiddetli ve uzun sürmektedir.

Bademcik ameliyatı ardından beslenme nasıl olmalıdır?

Ameliyattan sonra ilk dört saat anestezinin etkisinin geçmesi beklenmelidir. Bu süre içinde hastanın herhangi bir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Daha sonra soğuk çay, kompostolar, süt ve dondurma gibi sıvı gıdalar almalısınız. İkinci gün bunlara ilaveten yoğurt, sütlü muhallebi, ayran ve puding gibi gıdalar tüketebilirsiniz. Üçüncü gün rafadan yumurta, patates püresi, makarna tarzı besinler yiyebilirsiniz. Beşinci günden sonra çok sıcak olmayan, batıcı ve tahriş edici özelliği olmayan gıdaları kademeli olarak arttırarak tüketmeye başlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra yemek yerken on gün kadar ağrılar devam edebilir. Ağrıların olması halinde ağrı kesici kullanabilirsiniz. Boğazınızı kesinlikle zorlamayacak gıdaları seçmeye dikkat ediniz.

Bademcik ameliyatı sonrasında neler dikkat etmelisiniz?

  • Çikolatalı gıdaları ve kendisini yemeyiniz.
  • Acılı ve bol baharatlı olan gıdaları tüketmeyin.
  • Bol sıvı içmeye dikkat ediniz.
  • Pipet kullanmayınız.
  • Çok sıcak ve asit içeren gıdaları tüketmeyin.
  • Yemek yerken ameliyat yerini tahriş edecek ve çizecek sert gıdalardan uzak durunuz.
  • Besinleri iyi çiğneyerek yutunuz.

Bademcik ameliyatından sonra konuşma, nefes kokusu ve ateş oluşması

Ameliyattan sonra hastalar konuşmayı genizden yapabilir. Aynı anda ses tonunda küçük bir değişiklik olabilir. Bunlar ameliyatın normal sonuçları arasında yer alır. Hastanın ateşinde bir derece kadar yükselme de normal bir değerdir. Bunu önlemek için bol su tüketmenizi tavsiye ederiz. Yaptıklarınıza rağmen ateşte yükselme ve devamlılık yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu gelişmeler bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Boğazınızda ameliyatın olduğu yerde beyaz veya kirli gri bir zar oluşur. İyileşme sırasında burada oluşacak olan zar, iyileştikten sonra kaybolur. Sıvı alımı az olan hastalarda nefeste koku oluşabilir. Kokuyla beraber yutmada güçlük çekiyorsanız mutlaka doktora haber vermelisiniz.

Bademcik ameliyatı sonrasında yaşam nasıl olmalıdır?

Çocuklar en az üç gün boyunca evden çıkmamalıdır. Okul çağında olanlar doktor uygun gördüyse bir hafta sonra okula gidebilir. Okulda yapılacak sportif faaliyetlere en az on gün süreyle katılmamaları gerekir. Erişkinlerdeki iyileşme süreci daha uzun sürmektedir. Ameliyat sonrasında bir hafta işe gidilmemesi gerekir. Ardından doktorunuzun uygun görmesiyle işe gitmeye başlayabilirsiniz. En az iki hafta süresince sportif faaliyetlerden ve ağır işlerden uzak durulması gerekir.

Bir Cevap Yazın