Bacaklardaki batıklar nasıl geçer?

batıkBacaklarda olan batıkların nasıl geçeceği konusunda ve bunların nasıl oluştuğu hakkında pek şey söylenir. Bu batıklarla ilgili olarak, epilasyon türünde bile değişiklik yapsanız, batıkların sadece azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kılların alınması için ağdaya geçen kadınlar ciltteki ölü hücrelerinde temizlenmesiyle birlikte, bu sorundan biraz kurtulmayı başarabilir. Ancak bacaklarda batık oluşması cilt özelliğiyle alakalı bir durumdur. Batık oluşumuyla bacaklarda bulunan kıllar kadar kötü bir estetik sorun olamaz. Bu sorun genellikle kadınları etkiler. Erkeklerin bacaklarında fazla batık görülmez. Sizler için batıklarla mücadele etme konusunda bazı tavsiyelerde bulunmak isteriz. Bunları uyguladığınızda batıklardan kurtulacağınızı söyleyebiliriz. Bacaklarınız kısa sürede pürüzsüz, mükemmel bir görünüme kavuşacaktır. Cildinizdeki farklılığı kısa sürede sizlerde göreceksiniz. Bu kolay ve pratik çözüm önerilerine birlikte göz atalım.

Bacaklarda batıklar için kolay çözüm önerileri

Kese yapmak: Bacaklarda bulunan ölü derileri uzaklaştırmak için kese yapmak en etkili ve kolay bir çözüm yoludur. Cilt altında çıkamayan kıllar, burada dönüp batıkları oluştururlar. Kese yapmak cildi aşındırır ve ciltteki ölü derilerin atılmasına yardımcı olur. Bu sayede cilt altındaki kıllar yerinden çıkar ve bacaklardaki yeni batıklara engel olunur. Bacaklarınıza kese yaparken, özellikle kuru kese yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bu şekilde kuru yaparken cildinizi ne kadar aşındırdığınız kolay fark edemeyebilirsiniz. Bu yüzden cildinize iyi bakın ve keseyi yavaş uygulayın.

Ponza taşı: Cilt yüzeyini aşındırmak için kullanabileceğiniz ponza taşı, aynı keseleme gibi etkilidir. Fakat ponza taşını çok dikkatli kullanılarak uygulamalısınız. Çünkü cildinizi oldukça hızlı hasara uğratabilir.

Nemlendirici yağlar: Bu özellikteki yağların kullanılması cildinizi yumuşatır ve çıkamayan kılların daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Bu sebeple bacaklarda batık oluşmasını engellersiniz. Fakat bunun için kullanacağınız yağların kıl gelişimine olumlu etki etmemesi gerekmektedir. Yağların bir kısmının kıl beslenmesinde etkili olduğunu unutmayın. Ancak bazı yağlar kıl köküne direkt şekilde ulaşır, ve onarımını yapar, bazı yağlarda kılları yüzeysel besler.

Papaya bitkisi: Bacaklarda cildin soyulmasına olumlu etki eden papaya bitkisinin, bacaklardaki batıkla içinde faydalı olduğunu göreceksiniz. Bu uygulamanın 2 ay süreyle yapılmasını tavsiye ediyoruz. Yumuşak olan papaya bitkisini 4 parçaya kesin. Daha sonra kavun ayıklıyor gibi papaya bitkisinin ortadaki çekirdeklerini temizleyin. Kabuğunu soyun ve meyveyi blenderden geçirin. Bu karışım aynı macun kıvamına gelmeli. Bunun içerisine 1 tane limonun suyunu ilave edin. Sonra içinde 3 tane 500 mg aspirin eritmelisiniz. Hazırlanan bu karışımı bacaklarınıza kalın bir tabaka sürün. Sonra 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra sadece ılık suyla bacaklarınızı güzelce yıkayın. Bacaklarınızda olan soyulmayla ölü deriler temizlenecek ve batıklardan da kurtulacaksınız. Bu yaptığınız uygulama cildinizde oluşan kararmalar içinde faydalıdır.

Aspirin: Bacaklarınızda oluşan batıklara aspirin suyuyla masaj yapın. Güzellik merkezlerinde uygulanan kimyasal peeling işlemlerinde tercih edilen cilt soyucular içindeki TCA adındaki trikloro asetik asit aspirinin içeriğinde olan bir maddedir. Aspirin suyunu hazırlamak için 1 çay bardağı suyun içerisinde 5 adet 500 mg lık aspirini eritin. Şimdi dibe çöken tortusu dışında kalan kısmını bir sprey şişesine koyun. Bacaklarınızda olan batıklara haftada 2 defa bunu sürün. 2 saat kadar bekletip ardından suyla bacaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın