Babalar günü ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Babalar Günü Nas?l Ortaya Ç?kt?Babalar günü, anneler günü kadar çok eski bir tarihe dayanmasa da yüzyıla yakın bir zamandır kutlanmaktadır. Tarihçilerin söylediğine göre bu özel günü Antik Romada da kutlandığı söylenmektedir.

Babalar günü, dünya genelinde senenin her haziran ayının üçüncü pazar günü olarak kabul edilmiş ve bütün ülkeler tarafından bu özel gün kutlamaktadır. Babalar günü olarak tarihi çıkış sebebi ile ilgili nasıl ve ne zaman ortaya çıktığına dair tarihçiler tarafından iki farklı kaynak bulunduğu belirtilmektedir.

Tarihçiler tarafından yapılan araştırma ile bu özel günle alakalı ilk tarihî kanıt ne olduğu belirtilmezken, ilk olarak Batı Virjinya eyaletinde bu özel günün ortaya çıktığı savunulmaktadır. Tarihi bilgilere göre çıkış sebebi,  John Dowdy isminde bir kişinin, annesinin ölümünden sonra onun yerini alan babası için böyle özel bir gün olmasını istemiş. Senede bir gün özel olarak babalara ayrılması ve kutlanması için faaliyete geçtiği ve çalışmaları neticesinde bu özel günün resmen olarak kabul edildiği söylemektedir.

Diğer ikinci kaynak olarak gösterilen hadise ise, John Bruce Dodd isminde bir Amerikan iç savaş gazisinin Washington’da yaşarken, 1910 tarihinde karısı altıncı doğum yaparken vefat etmiş.  John Bruce Dodd, karısını kaybedince sonraki hayatında çocuklarına, hem babalık hemde annelik etmiştir. Dodd’un kızı olan Sonora Smart Dodd, kendisini ve kardeşlerini yetiştiren babası için, senede bir nasıl anneler günü kutlanıyorsa aynen onun gibi babalar gününe özel bir gün olarak kutlanması gerektiğini düşünür. Bunun üzerine babasının doğum günü olan 5 Haziran tarihini babalar günü olarak kutlanabilmesi için gerekli çalışmalara başlamış. Resmi kurumlara bu günün, özel bir gün olarak babalar günü olarak ayrılması için gerekli yazışmalar yaparak,  görüşmelerde bulunarak bir seneye yakın bir zaman çalışmıştır. Bunun neticesinde 19 Haziran gününü babalar günü olarak kutlanmasını sağlayarak muvaffak olmuştur. İlk babalar günü kutlaması, 19 Haziran 1910 tarihinde Washington’nun Spokane şehrinde yapılmıştır. Bundan sonra 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri başkanı olan Calvin Coolidge, bu özel günün kutlanmasını desteklemiş ve resmi bir gün olarak ilan etmiştir. Daha sonra 1966 yılında dönemin Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından her yılın haziran ayının üçüncü pazar günü, resmen kurtulacağını dair bir bildiri yayınlamıştır. 1972 senesinde ise Amerika’da bu özel gün resmi tatil günü olarak ilan edilmiştir.

Nasıl ki her özel günde insanlar bir birilerine hediye alarak, bir birlerine olan muhabbetlerini ve sevgilerini gösterirler. Aynen öylede babalar gününde de çocuklar, babalarına güzel hediyeler alarak bu günü kutlamaktadırlar. Tabi ki buradaki asıl amaç hediye değildir. Babamızı ne kadar sevdiğimizi ve değer verdiğimizi gösteren bir simgedir.

Artık günümüzde dünya genelinde babalar günü, her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü olarak kutlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın