Ayva tatlısı nasıl yapılır?

ayva tatlısıAyva tatlısı kış dönemi geldiği zaman her evde tüketilmesi gereken oldukça hafif tatlılardan birisidir. Tahmin ediyoruz ki, ayva tatlısını sevmeyen kişi pek yoktur. Tatlı tam kıvamında hazırlanırsa, tadına doyum olmaz. Hazırladığınız tatlının lezzetinin tamamen ayvanın lezzetiyle bağlantılı olduğunu unutmayın. Bu nedenle ayvanızı satın alırken kaliteli olanı, fazla ekşi olmayanı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ekşi ayva kullandığınızda, tatlının içine ilave edilecek toz şeker miktarını arttırmanız gerekecektir. Bize göre tatlınıza az miktarda şeker koymalı ve bu şifalı meyvenin doğal şekerinden faydalanmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bunun yanında ayvanın saman gibi olanlarını tatlı yaparken kullanmayın.

Pişirdiğinizde ağız tadıyla ayva tatlısı yemek istiyorsanız, küçükte olsa bu ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Bu özellikteki bir tatlıyı şeker hastalarının bile belirli ölçüde rahatlıkla tüketebileceğini söyleyebiliriz. Bu derece lezzetli olmasından dolayı ölçüsünü fazla kaçırmamak kaydıyla bunu herkese öneririz. Ayva tatlısını hem özel günlerinizde, hem de sadece ailenize sunmak için her zaman kolaylıkla hazırlayabilir ve eşsiz lezzetiyle sunabilirsiniz. İster ayva tatlısı yaparken, isterse ayva reçeli yaparken ayvanın çekirdeklerini mutlaka içerisine atmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü piştikten sonra çekirdeklerinin ayvaya vereceği renk iştahınızı açmaya bile yeter. Hem de tatlınızı yaparken içerisine gıda boyası atma ihtiyacı duymazsınız. Şimdi birlikte ayva tatlısının yapımına başlayalım.

Ayva tatlısı için gerekli olan malzemeler

  • 2 adet orta boy ayva
  • 1,5 su bardağı su
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 2 su bardağı toz şeker
  • Dövülmüş ceviz kırığı
  • Yeterince kaymak

Ayva tatlısı yapılışı

Tatlıyı yaparken ilk önce ayvaları yıkayın. Ayvaların kabuklarını soyup, çekirdeklerini yuvası da dâhil olmak üzere çıkarın. Bu şekilde ayıklamış olduğunuz ayvaları bir kenara koyun. Ayva tatlısını yaparken, meyvenin her tarafından faydalanıyoruz. Çekirdek kısımlarını yuvasıyla birlikte, kabuklarını tatlıya renk vermesi için kullanacağız. Tatlı yaparken kullanacağımız tencerenin en dibine kabukların birçoğunu açın. Bunların üstüne ayıklamış olduğunuz ayvaları yerleştirin. Bunların içerisine kalan ayva kabuklarını, çekirdeklerin ve çubuk tarçını ilave edin. Üstüne 1,5 su bardağı su ilave edin. Bunu ocağınızı orta ateşte ayarlayıp pişmeye koyun. Ayvalar ateşte bir taşım kadar kaynadıktan sonra, üstüne toz şekeri koyun. Şimdi tencerenin kapağını kapatıp, ocağı en kısık ayarına getirip pişmeye bırakın. Bunu yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika kadar pişirmeniz gerek. Tatlı bu süreçte hem rengini, hem de kıvamını alır. Tabi pişerken tatlıyı arada sırada kontrol etmenizde yarar bulunmakta. Altına yerleştirdiğiniz ayva kabuklarına rağmen, yine de tatlının dibi tutabilir. Bazılarının bu şekilde de hoşuna gidebilir. Ancak biz yine hatırlatalım, ayva tatlısı dediğin tam kıvamında olursa güzeldir.

Pişirme sırasında tatlının şerbetini kepçeyle alıp, ayvaların üstüne gezdirin. Bu şekilde yaparsanız, ayvaları pişerken alt üst etmenize hiç gerek kalmaz. Ocağın altı iyice kısık ateşte olduğundan, ayvaların her tarafı rahatlıkla pişer. Ayva tatlısı tam kıvamında piştiğinde, bunu borcamın içine ya da cam bir servis tabağına koyun. Bunu yaptıktan sonra ayva tatlısını soğumaya bırakın. Daha sonra sunum yapmak için tatlıyı hazırlamaya başlayabiliriz. İlk başta üstüne tercihen dondurma kaşığıyla yeteri kadar kaymak koyun. Bunun üstüne dövülmüş iç cevizleri serpin. Ayva tatlısı artık servis edilecek duruma geldi. Bunu misafirlerinize, sevdiklerinize tüm içtenliğinizle ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın