Ayaklar nasıl dinlendirilir?

ayak sagligiAyaklarımız, bedenimizin tüm ağırlığını gün boyu taşıyan, vücudumuzun en fazla yorulan kısımlarından biridir. Özellikle ayak ergonomisine uygun bir ayakkabı seçilmemiş ise bu yorgunluk işkence boyutuna varabilmektedir. Ayak sağlığı, kan dolaşımının bozukluğundan kaynaklanan bir sebep ile bozulursa buna hemen müdahale edip gidermek gerekmektedir. Zira, kan dolaşımı bozukluğu tüm vücudu ilgilendiren bir problemdir.

Yorgun ayakları dinlendirmek önemlidir. Gün sonlarında tüm günün yorgunluğunu ayaklarımızdan alıp, onları yeni güne dinlenmiş, canlı bir şekilde hazırlamak gerekmektedir. Ayakları dinlendirmenin püf noktaları şunlardır:

  • Ayakları dinlendirmenin en önemli etabı ayaklardaki kan dolaşımını düzenlemektir. Özellikle ayakta fazla kalınmış bir gün geçirilmiş ise ayaklara olan kan hücumunun etkilerini gün sonunda dengelemek gerekmektedir. Bu nedenle, ayakları yerden 15-20 cm yüksekliğinde bir platforma koyarak, kalp düzeyine getirmek ve bir süre bu şekilde dinlendirmek oldukça yararlı olacaktır.
  • Yüksek bir yerde ayakları dinlendirip, kan depolanmasının önüne geçip ayakları rahatlattıktan sonra, ayak bileklerine kadar gelen derinlikte soğuk su dolu kaba ayakları koymak ve bir süre bu şekilde bekletmek yararlı olacaktır. Bu suya banyo tuzu, himalaya tuzu gibi şifalı doğal tuzlardan ilave edilmesi dinlendirici ve ferahlatıcı etkiyi artıracaktır.
  • Tüm bu aşamalardan sonra ayakları kuruladıktan sonra, ayaklara masaj yapılması rahatlatıcı bir etki temin edecektir. Ayak masajında ayak bileğinin, ayak parmaklarının, ayak altının ayrı ayrı yumuşak hareketler ile uyarılması sadece ayakların değil tüm bedenin yorgunluğunu alacak derecede rahatlama hissi uyandıracaktır. Bu masaja lavanta yağı, nane yağı, papatya yağı gibi doğal esanslı yağlardan birinin eşlik etmesi ferahlatıcı bir etkinin yoğun şekilde hissedilmesini sağlayacaktır.

Ayaklar bedenimizin taşıyıcılarıdır. Doğal olarak ayaklar üstüne gün boyunca binen yükün vücuda verdiği yorgunluğu en azından gün sonlarında gidermek önemlidir. Uygun ayakkabı seçimleri, düzenli ayak bakımları ile ayak sağlığının korunmasına katkıda bulunulmalıdır.

Bir Cevap Yazın