Ayak düşmesi nedir?

Ayak düşmesi deyimi ayağın bilekten daha yukarı doğru kaldırılması yeteneğini kaybetmektir. Bu rahatsızlığı bulunan kişiler yürürken parmaklarını yukarıya kaldıramadığından, bu pozisyonda parmaklar yerde sürünür. Ayak düşmesi kişinin yürüyüşünü yavaşlatır, bozar ya da engelleyebilir. Bu durumda olan kişiler özellikle merdiven çıktığında, yumuşak yüzeylerde yürüdüğünde ve yokuş çıkarken çok zorlanır. Bu engeller yüzünden kişinin yaşam kalitesini bozulmakta, günlük aktiviteleri olumsuz olarak etkilemektedir.

Ayak düşmesi nasıl ortaya çıkar?

ayak düşmesi

  • Peroneal sinir hasarlarıyla
  • Peroneal sinire giden iletinin kesilmesiyle ortaya çıkar.

Peroneal sinir dizde dış yan alt kısımdan ilerleyerek, bacağın dış yanından ayak bileğine kadar uzanır. Yürürken ayağın uygun zamanda ve uygun yönde kaldırılmasına sebep olan kasların kontrolünü üstlenir. Sinirin bu görevi düzgün olarak yapamadığı durumlarda ayak parmakları yerlerde sürünür. Ayak bileği de sağa ya da sola doğru döndürülemez. Bu durumda ayağın yerden kaldırılamaması ve ayak düşmesi problemi yaşanır. Bu sorun bir hastalıktan ziyade sadece bir bulgudur. Buna neden olan etkenin bir an önce tespit edilmesi ve buna yönelik tedaviye başlanması tavsiye edilir.

Ayak düşmesi tedavisi nasıl olur?

Bu rahatsızlıkta ayak bileği ortezleri ya da destekleri kullanılıp tedavi yoluna gidilir. Ortezler genellikle karbon gibi hafif özellikteki malzemelerden ya da plastikten üretilir. Bunlar ayak ve alt bacak bölümünde giyilir. Bu ortezler ayak bileğini  doksan derecelik bir açıyla destekleyip, ayağın yerde takılmasını engeller ve yürümeye yardımcı olur. Bu ürünler uygun olan ayakkabılarla beraber giyilmelidir. Sandalet tarzında açık ayakkabılar ya da sadece arka kısmı açık olan ayakkabılar ortezler için uygun olmaz. Ayak düşüklüğü sorunu omurga kaynaklı patolojilerden dolayı oluşan periferik sinir yaralanması nedeniyle ortaya çıkmışsa, bu halde bası oluşturan etken cerrahi yöntemle ile ortadan kaldırılır. Bu sorunlar felç, inme, Multipl skleroz gibi nedenlerden olursa, cerrahi tedavi tavsiye edilmez.

Ayak düşmesine etkili olan ortopedik çözümler nedir?

Ayak düşmesi sorunu için geliştirilmiş olan WalkAide yürüme sorunlarını düzeltebilmek için geliştirilmiştir. Bu teknolojik ürün sayesinde bozulan Peroneal sinir işlevini düzeltmek için sinir üstüne yerleştirmiş elektrotlar elektrik stimülasyonu yaratarak ayağın hareket etmesini sağlar. Bunlar ortez giymekten oldukça kolay ve daha etkin olan bir üründür. WalkAide sinirden kasa doğru gönderilmiş olan sinyallerle ayağın doğru biçimde hareket etmesini, yerden kalkmasını ve yere doğru olarak temas etmesini sağlar. Bu sayede yürüme olması gerektiği gibi doğal şekline kavuşur ve düzelir.

Bir Cevap Yazın