Avuç içinde sivilce nasıl yok edilir?

avuç içiSivilce vücudun her yerinde etkili olabilen iltihaplı oluşumdur. Yüzünüzde çıkan irili ufaklı sivilceler gibi, avuç içinde sivilce oluştuğuna şahit olabilirsiniz. Normalde sivilce yağ bezelerinin aşırı oranda çalışması nedeniyle cilt üzerinde gözeneklerde baş veren türde çıbanlar olması nedeniyle, uygulanan bazı tıbbi ve bitkisel yöntemlerle ortadan kaldırılabilir. Vücutta avuç içinde çıkan sivilceler kişileri oldukça fazla rahatsız edeceğinden, bunun tedavisi için uygulanacak önerilere bir göz atmak gerekir. Eller sürekli olarak kullanılan bir organ olduğundan sivilce sadece yüzde olduğu gibi görsel bir sorun olmaktan ziyade, hareketleri kısıtlayıcı hale gelebilir. Bu konuda neler yapılabileceğini birlikte değerlendirelim.

Avuç içinde çıkan sivilcelere nasıl müdahale edilmeli?

Cilt bakımı söz konusu olduğu zaman, sivilcelerin yok edilmesi oldukça önemlidir. Avuç içinde çıkan sivilceler çoğunlukla fazla acı veren ve kişiyi son derece rahatsız eden oluşumlardır. Bu sivilcelerin tedavi edilmesi için farklı yöntemler olmasına rağmen, bunların pratik olanlarını ve doğal olanlarını tercih etmekte yarar vardır.

En fazla yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerde ve avuç içi fazla terleyen kişilerde etkili olan avuç içinde sivilce oluşumu için aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Yarım su bardağı kadar limon kolonyasının içerisine, bir avuç dolusu adaçayı koyarak bunu yaklaşık 2 gün kadar ağzı kapalı olarak bekletin. Daha sonra bir parça pamuk yardımıyla karışımı sivilcenin üzerine sürün. Avuç içindeki sivilce kuruyuncaya kadar bu karışımı tatbik edebilirsiniz.

Bir su bardağı kadar sirkenin içerisine, yine bir avuç dolusu kuru erik koyun. Daha sonra yaklaşık 10 dakika kadar kuru eriklerin sirkeyle birlikte özdeşleşmesini bekleyin. Bundan sonra kuru erikleri sirkenin içinden çıkartıp, sivilcenin üzerine sürün. Bir süre bekledikten sonra avuç içindeki sivilceyi ve elinizi iyice yıkayın. Daha sonra temiz olan sivilceyi alkolle ovun ve kurutun. En son olarak avuç içini pudralayın.

Avuç içindeki sivilcenin küçülerek yok olmasını sağlamak için, vereceğimiz aşağıdaki malzemeleri karıştırarak 4 gün süreyle belli aralıklarla sivilcenize sürebilirsiniz.

  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı oksijenli su
  • 1 kapsül toz halindeki antibiyotik

Yine aşağıdaki malzemelerle yaklaşık yarım saat süreyle sivilcenin üzerinde kalmak koşuluyla ve bir hafta kadar süreyle sivilceye uygulamak koşuluyla ve avuç içindeki sivilcenin kurumasını sağlayabilirsiniz.

  • Yarım limon suyu
  • 1 yumurta akı

Avuç içindeki sivilce için vereceğimiz malzemelerin karıştırılmasıyla doğal bir ilaç elde edebilirsiniz. Malzemelerden elde edilecek karışımı ilk önce 20 dakika kadar kaynatın. Kaynatma bitince önce temiz bir tülbent yardımıyla karışımı süzün. Daha sonra temiz bir havluyu karışıma batırıp sivilceye kompres yapın. Bir süre sonra sivilce etkisini azaltacaktır.

  • 2 su bardağı kadar su
  • 2 yemek kaşığı ıhlamur

Bu doğal önerileri sadece avuç içindeki sivilcelere değil, diğer alanlarda çıkan sivilceler içinde kullanabilirsiniz. Eğer bu şekilde sivilceleri yok edemiyorsanız, tıbbi destek almaktan çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın