Ateş dikeni nedir?

Ateş dikeni gülgiller familyasından gelen dikenli bir bitki türüdür. Yaz kış yeşil kalateş dikenima özelliğiyle tanınır. Salkım şeklinde sarımtırak, beyaz çiçekler açan, kırmızı, turuncu, sarı renkli olan meyveleri bulunan, ince oval yapraklardan oluşmuş şifalı bitki çeşididir. Dalları genellikle parlak, kahverengi ve dikenlidir.  Halk arasında daha çok ebem bükü, tavşan elması, kuş alıcı, kirkat, köpek elması gibi isimlerle anılır. Boyu yaklaşık olarak iki ile beş metre arasında uzayabilen bitki, soğuk ve kuraklığa karşı dirençli olduğundan, çevre düzenlenmesinde dekoratif görüntü vermesi için çit amaçlı olarak ta oldukça fazla kullanılır. Bol ışık seven bitki, az su istemesi ile evlerimizin dekoratif köşelerine yerleştirilir. Oldukça lezzetli ve tatlı olan meyveleri, birçok canlı için sağlıklı bir besin kaynağıdır.  Yapraklarının çok sık olması nedeniyle, dikenleri çoğunlukla gözden kaçar.  Ateş dikeninin özellikleri, diğer bitkilerle kıyaslandığında, hem dekoratif amaçlı kullanılması, hem de alternatif tedavi amaçlı kullanılmasının mümkün olması sebebiyle oldukça dikkat çekicidir.

Meyveleri hem yenebilir, hem de jöle ve portakal reçeli yapımında sıkça kullanılır. Meyvelerinin çekirdeğinde ve yapraklarında bolca bulunan, oksijen siyanürü fazla miktarlarda tüketildiğinde zehirlenme belirtileri yaşanabilir. Az miktarda kullanılırsa, nefes açma özelliği ile faydalı olur.  Bol killi ve kireçli suyu süzebilen, tüm toprak çeşitlerinde rahatça yetişebilir.

Ateş dikeninin faydaları şöyle sıralanabilir.

Solunum yollarını açıcı, nefes alıp vermeyi kolaylaştırıcı bir bitkidir.

Yüksek tansiyon hastalıklarında fayda sağladığı için, oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Kalp damar hastalıkları için tamamlayıcı tedavisi uygundur.

Bazı ülkelerde kalp yatıştırıcı özelliğiyle tanınır.

Cildin nem oranını iyi dengelediğinden, kozmetik ve ilaç sektöründe yaygın kullanılır.

Sindirim için faydalı olan bitki, sindirimin kolaylaşmasını sağlar.

Son yıllarda ateş dikeni üzerinde yapılan araştırmalara hız verilmekte olup, özellikle kalp hastalıkları sağladığı fayda yönünden, kalp ilaçlarında kullanılmasına daha çok ağırlık verilmiştir. Ateş dikeni genellikle çay olarak demlenerek tüketilir. Tadı oldukça lezzetli bir çaydır. Şifalı bitkiler dalında kullanımı, ülkemizde daha yeni yaygınlaşmış bir bitkidir. Bu bitkiyi hayvanlar ve insanlar taze olarak tüketilebileceği gibi çay gibi demlenerek te tüketilebilir. Ateş dikenini belirli dozlarda kullanmak fayda sağlayabileceğinden, kullanılan doza dikkat etmek gerekir.

 

Bir Cevap Yazın