Aşırı terleme nasıl önlenir?

Bir miktar terlemek son derece normaldir, hatta sağlıklıdır da. Ancak sürekli olarak ve aşırı derecede terliyorsanız hiperhidrozis adı verilen tıbbi sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Özellikle ergenlik dönemi gençlerinde görülen bu rahatsızlık genelde avuç içlerinde, ayak altlarında ve koltuk altlarında aşırı terleme gibi sorunlara yol açabilir. Hiperhidrozis ciddi bir sağlık problemi olmamasına karşın belirgin fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara, bu sorundan muzdarip kişileri utandırabilecek bazı durumlara yol açabilir.

Neyse ki, aşırı terlemeyi önlemenin pek çok yolu vardır. Siz de bu çözümler arasından size en çok uyan yöntemi seçebilirsiniz.

 • Basit değişiklikler yaparak aşırı terlemeyi önlemeye çalışın.
  Güçlü bir antiperspirant kullanın. Kullandığınız antiperspirantı daha güçlü formülü olan bir markayla değiştirin. Ülkemizde Dove, Rexona gibi markaların bu tarz ürünleri vardır. Antiperspirant ve deodorant arasındaki farkı bilmeniz gerek. Antiperspirantlar ter bezlerini bloke ederek aşırı terlemeyi engellemesine karşın deodorantlar yalnızca kötü kokuyu maskeler. Piyasada antiperspirant-deodorantlar da mevcut olduğu gibi, daha güçlü bir antiperspirant karışımı için medikal destek almanız yararlı olabilir.

aşırı-terleme

 • Antiperspirantınızı uyumadan önce kullanın.
  Bu fikir başta tuhaf gibi gözükse de işe bilimsel deneyler işe yaradığını söylüyor. Doktorlar genelde uyumadan önce antiperspirant kullanmanızı önerir çünkü araştırmalara göre antiperspirantın ter kanallarınıza girmesi ve porları tıkaması altı ile sekiz saat arasında değişiyor.Ancak uyanıp duş aldıktan sonra da antiperspirant kullanmanız en iyi düzeyde sonuç almanız için yararlı olacaktır.
 • Giyiminize iyi karar verin.
  Doğru kıyafetleri seçmek büyük değişiklikler yaratabileceği gibi, aşırı terleme konusunda da teri kontrol altında tutabilir. Hava alan giysileri tercih etmeniz aşırı terlemeyi önleyebilir.Aynı zamanda koyu tonlarda giyinmeniz de ter lekelerinin daha az fark edilebilir olmasını sağlar ve sizi gün boyu terlediğinizi düşünmeden sosyal yaşamınızı sürdürmenize yardımcı olur.Nefes alan ayakkabılar giymeniz, ayaklarınızda aşırı ısınmayı engelleyeceği için ayak terlemesini önler.

  Eğer koltuk altlarınız aşırı terliyorsa o zaman erkekler tişört üstüne ince bir gömlek giyebilir. Bayanlar ise içlerine kaşkorse atlet giyerek ter lekelerinin görünmesini engelleyebilir.

  Eğer havalar gerçekten sıcaksa koltuk altı terlemesi için üretilen pedlerden kullanabilirsiniz. Eczanelerden kolayca edinebileceğiniz bu pedler aşırı teri emer ve giysilerinizi kuru bırakır.

 • Günde en az bir kez duş alın.
  Günlük duş almak terden dolayı oluşan kötü kokuları önlemenize yardımcı olur. İlginçtir ki, terin kendisi koku yaymaz. Ter sadece su, tuz ve elektrotların karışımıdır.Kötü kokuya yol açan şey bakteri faaliyetleridir. Anti-bakteriyel bir sabunla duş almanız bakteri oluşumunu önlediği gibi, kötü kokuyu da azaltır. Ancak duş aldıktan sonra, duştan önce giydiğiniz kıyafetleri değiştirmeyi kesinlikle unutmayın. Çünkü bakteriler kirli bir kıyafette de barınıyor olabilir.

terleme

 • Baharatlı yiyeceklerden kaçının.
  Acı biber, köri sosu, soğan, sarımsak içeren besinler terinizin kötü kokmasına direkt olarak etki eder.
 • Profesyonel destek alın.
  Aşırı terleme sorununa karşı gecikmeden bir doktorla görüşün. Aşırı terleme bazı tıbbi durumlarda menopoz, kalp rahatsızlıkları ya da hipertiroidizm gibi sorunlardan da ileri geliyor olabilir. Bunun için en yakın zamanda medikal destek almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın