Arpacık nedir?

Arpacık göz kapağında sıkça oluşan enfeksiyonlar sonunda, göz kapağı kenarında bulunan meibomian bezlerinde oluşan tıkanma sonucunda meydana gelen iltihaplı oluşumlardır. Tıp dilinde hordoleum olarak bilinirler. Halk arasında söylenen adı ise itdirseğidir.

arpacık

Göz kapaklarının alt ve üstünde gözün kurumasına engel olan bezler bulunur. Alt göz kapağında sekiz tane, üst kapağında on iki tane olan bu bezlerin enfeksiyon kapanması neticesinde, içi irinle kaplı ağrılı şişlikler meydana gelir.  Bunların bazıları kendiliğinden iyileşse bile, bazılarına müdahale edilmesi zorunlu olabilir. Bu ağrılı şişliklerin sebepleri arasında astigmatlar ve vitamin eksikliği yer alır. Özellikle A vitamini eksikliği, göz kapağındaki iltihaplı oluşumlara sebep olmaktadır. Kuru ciltli kişilerin ve egzamaya yatkın olanların bu rahatsızlığı daha fazla geçirdiği bilinen bir gerçektir. Bu koşulların oluşmasıyla kepek ve pullanma artacağından, iltihaplı oluşumlar meydana gelecektir. Göz kapağı dışında gelişen iltihaplı şişlikler daha kolay teşhis edilip, tedavi edilebilir. Kapağın içerisinde bulunan şişliklerin hem tedavisi zordur, hem de teşhisi kolay değildir. İç arpacığa tanı koymak için, göz kapağını dışa doğru çevirmek gerekir. Kişilerde iltihaplı şişlikle birlikte ışığa karşı hassasiyet artarak, göz sulanması, ağrı ile yanma meydana gelecektir. Gözlerinde bu problemleri yaşayan kişiler, sorunlu olan bölgeye sıcak suyla ıslatılmış pamukla pansuman yaparak, oluşan iltihabın patlamasını sağlayabilirler. Bunun için günde üç dört kez pansuman yapmaları uygun olacaktır. Yapacakları bu tedavi, bölgede bulunan kan dolaşımını hızlandıracağı için, yağ bezlerinin ağzı da temizlenecektir. Aynı zamanda oluşan iltihabın yayılmasını da önleyeceği için, bu işlemin mutlaka yapılması gerekir. Rahatsızlığın erken teşhisinde kullanılacak olan antibiyotikli merhemler ve damlalar, 2-3 günde tedaviyi olumlu olarak sonuçlandıracaktır. Bu esnada gözün ovuşturulması iltihabı yayacağından yapılmaması tavsiye edilir. Bu arada arpacık oluşumlarının kesinlikle sıkılmaması gerektiğini de unutmayın. Bir hafta sonra geçmeyen, iyileşmeyen şişlikler varsa ya da göz kapağının tamamı şiştiyse ve kızardıysa, kıl kökünde iltihap varsa mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir.

Hastalığın tedavisindeki öncelikli amaç, arpacık oluşumunu engellemek olmalıdır. Bu esnada vücut direncinizi düşürmemeye çalışırsanız, bu problemle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Mikrobik kökenli bir hastalık olduğu için, vücudun direnç düşüklüğünde sürekli olarak tekrarlayacaktır. Bağışıklık sisteminin güçsüz olmasında, temiz olmayan ortamlarda, uykusuz kalındığında, güneşte fazla bulunulduğunda gözünüzde arpacık meydana gelebilir. Sık sık tekrarlayan bu rahatsızlıklar kronikleşerek, daha fazla rahatsızlık verecek ve geçmeleri zor olacaktır. Kronikleşen arpacıkların ilaç tedavisiyle geçmesi çok zordur. Oluşumların mutlaka cerrahi müdahale ile içerisinde bulunan iltihabının akıtılması gereklidir. Arpacık kalıtsal bir hastalık olmamasına rağmen, aynı evin içerisinde yaşayan kişilerin mutlaka steril koşullara dikkat etmesi gerekir. Aynı havluyu kullanmamak, aynı yastıkları kullanmamak gibi kurallarda hassas davranmak önemlidir. İhmal edilmemesi gereken bir hastalık olduğu için, bir doktora gösterilerek tedavi edilmesi gerekir. Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle..

Bir Cevap Yazın