Aromaterapi metotları nelerdir?

aromaterapi-nedirHer ne kadar bir rahatsızlığımız olduğunda hastanelere gitsek de alternatif tıp adı verdiğimiz doğal tekniklerde günümüzde oldukça rağbet görmekte. Bu tedavi yöntemlerinden biri de Aromaterapi’dir.

Doğadaki bazı bitkilerin içinde yağlar bulunmaktadır. Bazıları uçucu olabilmekle birlikte bazıları da taşıyıcı yağlardır. Uçucu yağları kullanarak tedavi etme yöntemine Aromaterapi denmektedir. Bu uçucu yağlarla birkaç tedavi yöntemi vardır. Fitobalneoloji adı verilen banyolara girilerek Aromaterapi tedavisi uygulanması bu yöntemlerden biridir. Bu banyo uyku bozukluğundan deri hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

İkinci bir yöntem ise İnhalasyon yöntemidir. Evde bulunan koku lambalarına, taşlara ve benzeri dekoratif ürünlere uçucu yağları veya karışımlarını damlatarak evde yaşayanları birçok hastalıktan korur, direkt olarak uygulanışı ise bir leğene veya benzer bir kaba kaynar su döktükten sonra içine 4 damla civarında uçucu yağ damlatılır. Tedavi uygulanacak kişinin başına bir havlu kapatılır ve birkaç dakika derin nefes alması ile uygulanır. Bu yöntem genellikle üst solunum yolları için idealdir.

Başka bir tedavi yöntemi ise masaj yöntemidir. Ancak bu tedavi yöntemi için sinir sistemini, insanın kas yapısını, kemik yapısını gayet iyi bilen masörlere ihtiyaç vardır. Ayrıca Aromaterapi konusunda uzmanlaşmış kişiler olması çok daha başarılı sonuç verebilir çünkü bu tedavi yönteminde uçucu yağlar direkt olarak uygulanmaz. Diğer taşıyıcı yağlar ile bir karışım hazırlanarak uygulanır. Direkt olarak uygulanırsa tahrişe neden olur. Taşıyıcı yağların seçimini kişinin hastalığına göre seçmek tedavide olumlu sonuçlara sebebiyet verecektir. Bu yüzden az öncede dediğimiz gibi bu tedavi yöntemini uygulamak isteyenler Aromaterapi konusunda uzman masörlerle çalışmalıdır. Ayrıca bir de kompres yöntemi bulunmaktadır. Ayrıca kompres yolu, teneffüs yolu gibi alternatif yollar da bulunmaktadır. Kompres yöntemi sıcak ve soğuk olarak iki farklı şekilde uygulanır. Soğuk kompres şişme, burkulma gibi durumlarda, sıcak kompres apselerde ve diş ağrıları gibi ağrılarda daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Uçucu yağlar oldukça pahalı ürünlerdir. İçerisinde birçok alkol, antioksidan ve antibakteriyel türü içermektedir. Kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan birkaçı uygularken gözlere kaçırılmamasına dikkat edilmesi, evcil hayvanlardan veya küçük çocuklardan uzak tutulması, alerji veya kanser türü hastaların kullanmadan önce doktorlarına danışması olarak sıralanabilir.

Bir Cevap Yazın