Arkadaş çevresi nasıl olmalıdır?

İnsan sosyal bir varlıktır. Duygu yüklü olması onu beraber yaşamaya ve bir şeyler paylaşmaya doğru iter. Yalnızlık her zaman için hüzün verici bir durumdur. Bu sebepler hayatımızda ailemizle beraber arkadaşlara da ihtiyaç vardır. Bazen aile ile paylaşılmayan durumlar arkadaş çevresi ile paylaşılabilir. Böylece hayata daha aktif bir katılım sağlanır. Başarı ve başarısızlık üzerinde insanların çevrelerinin oldukça büyük bir etkisi vardır. Bu sebeple hangi çevreden hangi karakterde kişilerle arkadaşlık kurduğumuz çok önemlidir.arkadaş çevresi

İnsanların doğumdan ölene kadar edindikleri arkadaş çevresi daha çok ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitedeki arkadaşları ile şekillenir. Biraz daha eğlenmeyi gezip tozmayı seven insanlar bu arkadaşlık ağını genişletir ve arkadaşlarının arkadaşları ile farklı yerlerde buluşup tanışarak daha geniş bir çevreye sahip olurlar. Fakat her türlü insanla arkadaş olmak bazen büyük zararlar görmemize sebep olabilmektedir. Çünkü bazen sizin tanışmanıza vesile olan arkadaşınızın bile tam güvenmediği bir insanla tanıştığınızda ne de olsa arkadaşımın dostu diyerek fazlaca güvenebilir, giderilmeyecek büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz.

Daha ideal ve iyi bir hayat için çevreniz ve ilişkilerinizle ilgili yapacağınız birtakım tercihler ve değişiklikler oldukça önem taşımaktadır. Arkadaşlar insanlar üzerinde tahmin edildiğinden daha fazla etkiye sahiptir.
Çok sağlam bir aile yapınız ve sağlam bir karakteriniz olsa bile bir süre sonra özellikle ergenlik döneminde arkadaşlarınızdan hiç mümkün olmayacak şekillerde etkilenmeye başlıyorsunuz.

Arkadaşlar insan hayatı üzerinde her daim çok etkilidirler. Özellikle ergenlik dönemlerinde ve gençlik yıllarında yani kişiliğin gelişip oturmaya başladığı yıllarda ailenin de önüne geçer. Sigara ve içki gibi kötü alışkanlıkların genelde arkadaş çevresiyle edinildiğini hepimiz biliyoruz. Her insanın arkadaş seçimi aynı değildir. Kendi karakteristik özelliğine göre tercihte bulunurlar.

Bazı insanlar için dürüstlük çok önemlidir. Bu tarz kişileri tercih ederler. Dürüst bir dosttan da hiçbir zaman zarar gelmeyeceğini düşünürler. Bu tip arkadaşlar ciddi konularda fikir alınacağı zaman danışılan ve güven duyulan kaynaklardır. Her zaman objektif bir bakış açısına sahiptirler. Sizi köyü yollara düşmekten alıkoyarlar.
Kimi insanlar kardeşlik bağı gibi arkadaşlık tercihinde bulunurlar. Ve ayrılmaları hep hüzünlü olur. Ancak güvenilir olması açısından bu tarz arkadaşlıklarda tercih edilebilir. Kan kardeşliği düşüncesi hakimdir.
Kimi arkadaşlılarda bizi sadece gündelik sıkıntılarımızdan kurtarır. Bunlar o an için en keyifli arkadaşlarımızdır. Güzle vakit geçirmek isteyenler için kısa süreli olan arkadaşlıklardır.

Özetle arkadaş çevresinin seçimi, çocuğun sosyal gelişimi açısından değerlendirildiğinde oldukça önemlidir. Doğru bir arkadaş çevresi insanı hayallerine ve hedeflerine kavuşturabilirken yanlış bir çevre bütün hayatını alt üst edebilir. Bundan dolayı kötü alışkanlıkları olan kişilerden uzak durulmalıdır. Güven veren sırtımızı çok rahat dönebileceğimiz kötü günlerimizde bize bir aile bireyi gibi yaklaşan kişiler tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın