Ariel Şaron kimdir?

2006 yılından 2014 Ocak ayına kadar 8 yıl boyunca komada kalan Ariel Şaron İsrail eski Başbakanı’dır. Şaron. İsrail’in 11. Başbakanı olup 2001-2006 yılları arasında yürüttüğü başbakanlık görevi, felç geçirmesinden sonra sona ermişti. 85 yaşındaki Ariel Şaron, 4 Ocak 2006 tarihinde geçirdiği beyin kanaması neticesinde komaya girmişti.
aa
Asıl adı Ariel Sheinerman olan İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron 1928 yılında Rus asıllı bir Yahudi ailenin çocuğu olarak İngiliz mandası altında bulunan Filistin’de doğmuştur. 25 yıl boyunca İsrail ordusunda görev alan Ariel Şaron, 1972 yılında Tümgeneral olarak ordudan ayrılarak siyasete girmiştir. Bir yıl sonra da İsrail Meclisi’ne girdi. İktidarda bulunan Kadima Partisi’nin kurucusu ve ilk lideridir.

Likud Genel Başkanı Ariel Şaron, Rakibi Barak gibi asker kökenli olan Şaron, orduya daha 14 yaşında iken girmiştir. Ariel Şaron, ordu bünyesinde özel komando birliği kurarak ülke güvenliğinin korunmasında son derece faal bir görev üstlenmiştir. Şaron, askerliğinin yanında İsrail’in başkenti bulunan Tel Aviv Üniversitesi’nde hukuk öğrenimi gördü. Ariel Şaron askeri kariyerine Yahudi Paramiliter örgütü Haganah’da başlamıştır. Generallik rütbesine yükselen Şaron, 1967 yılında ki “Altı Gün Savaşı” ve 1973 yılındaki “Yom Kippur” savaşlarındaki başarısıyla İsrail kamuoyunda büyük takdir toplamıştır.

1972 yılında ordudaki görevinden istifa etmiştir. Aradan 1 yıl geçmeden 6 Ekim 1973 tarihinde, Mısır’ın bütün Sina Yarımadası’nı almış olduğu büyük zaferiyle sonuçlanan, İsrail’in en büyük dini bayramına denk gelen Yom Kippur Savaşı’nda orduya geri çağrılmıştır.

1973 yılında Knesset’e seçilen Ariel Şaron, 1 yıl sonra istifa ederek dönemin Başbakanı İzak Rabin’nin güvenlik danışmanı olmuştur.

Ariel Şaron kariyerinin en tartışmalı kararına imza atmış ve 1982 yılında dönemin Başbakanı olan Menahem Begin’e haber vermeden Güney Lübnan’ı işgal etmiştir. İsrail ordusu Filistin Kurtuluş Örgütü’nü Lübnan dışına çıkarmıştır. Ancak operasyon sırasında aldığı bir karar Ariel Şaron’a kötü bir ün ve “Beyrut Kasabı” lakabını kazandırmıştır
8 Şubat 2001 tarihinde yapılan Başbakanlık seçimini rakibi Ehud Barak’a karşı yüzde 60’ı aşkın oyla büyük bir fark atarak seçimi kazanmıştır. Ancak oranın bu seviyede olmasında katılım oranın düşüklüğü de önemli bir etken olmuştur. İsrail seçimlerine seçmenlerin tam olarak yüzde 40’ı katılmamıştır.

1982 yılında Lübnan İç Savaşı sırasında Ariel Şaron İsrail’in Savunma bakanı olarak görev yapmıştır. Burada görev alan gözlemciler İsrail’in gözleri önünde gerçekleşen Sabra ve Şatilla katliamından Ariel Şaron’u sorumlu olduğunu belirtmişlerdir. 2000 yılında Ariel Şaron’un Kudüs’teki El Aksa Camii’ne polis koruması altında yapmış olduğu ziyaret ve verdiği demeç Filistin’lilerin ayaklanmalarına neden olmuştur ve bir provokasyon olarak tarihe geçmiştir.

“Lübnan Kasabı” lakabını almış olan İsrail Başbakanı Ariel Şaron, 12 yıllık hayalini gerçekleştirmek istemiştir. 1989 yılında yazdığı kitapta Gazze Şeridi’ni işgal edeceğinin ilk sinyallerini vermiştir.

Tel Aviv’de 11 Ocak 2014 tarihinde hayatını kaybeden eski başbakan Ariel Şaron, askeri ve siyasi hayatında tavizsiz ve tartışmalı kararları ile tanınan bir isimdi. Ülkesinde askeri bir deha olarak görülen Ariel Şaron, Araplar arasında ise “Beyrut Kasabı” olarak tanınmıştır. Ariel Şaron, İsrail devletinin kurulması ile sonuçlanan Arap-İsrail savaşında bizzat görev almıştır.

Ariel Şaron eşlerinin ölümünden dolayı iki kez dul kalmıştır. Kısa bir süre askeri eğitmen olduktan sonra, ilk eşi olan Margalit ile evlenmiş ve Gur adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. Mayıs 1962 tarihinde eşi Margelit bir araba kazasında ölmüş. Oğlu Gur ise Ekim 1967 yılında, tüfekle oynayan bir arkadaşı tarafından yanlışlıkla vurulduğundan dolayı ölmüştür. Margalit’in ölümünden sonra, onun küçük kız kardeşi Lily ile evlenen Ariel Şaron’un Omri ve Gilad isimli iki oğlu dünyaya gelmiştir. Lily Şaron ise, 2000 yılında akciğer kanserinden ölmüştür.

Bir Cevap Yazın