Arama Motoru Optimizasyonu nedir ?

seoArama Motoru Optimizasyonu (SEO) web sitelerini arama motorlarında yapılan sorgularda üst sıralara taşımak adına yapılan çalışmaların tümüdür. Her ne kadar adı arama motoru optimizasyonu olsa da, çalışmaların büyük bir bölümü kullanıcılar ile alakalıdır.

Çünkü arama motorlarının ilk kuralı, kendi kullanıcılarına, yaptıkları sorguların karşılığında en kaliteli sonuçları getirmektir. Ancak bu şekilde kullanıcılarını mutlu edeceklerini bilirler. Bu mantıkla yola çıkarak, sizin de arama motoru optimizasyonu için yapabileceğiniz ilk şey, web sitenizi ziyaretçilerinizin seveceği şekilde düzenlemek, hataları varsa gidermek olacaktır.

Web sitesi üzerinde, ziyaretçileriniz için gerçekleştirmiş olacağınız bu düzenlemeler ile bir bakıma da en iyi SEO çalışmalarını gerçekleştirmiş olursunuz.

Dikkat etmeniz gerekenler;

  • Kullanıcılarınızı (ziyaretçilerinizi) reklamlara boğmamalısınız,
  • Kullanıcıların gördüğü içeriği arama motorları da görmeli ya da arama motorlarının gördüğü içeriği kullanıcılarınız da görmeli, özetle gizleme yöntemi kullanmamalısınız,
  • Web siteniz tüm tarayıcılar ile uyumlu olmalı,
  • Mobil aygıt kullanan kullanıcılarınızı da düşünmeli,
  • Sitenizi özgün ve güncel tutmalı,
  • Haksız kazanç elde edeceğiniz hiçbir yönteme de kalkışmamalısınız.

Aslında bu işte uzman olmasanız bile, siz sitenizi nasıl en iyi hale getiririm sorusunun cevaplarını tespit eder ve bu yolda adımlar atarsanız istediğiniz yükselişi muhakkak sağlarsınız.

Tabi kelime bazlı seo hedefleriniz varsa ve ticari bir amaçlı bir web siteniz, bu durumda kelime bazlı seo çalışmaları yapmak ya da yaptırmak durumunda kalırsınız.

Tabi bu çalışmaların profesyonellikle yapılması da şarttır, aksi durumda yükseliş beklerken büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Backlink alacağınız web sitesinin de kaliteli olması gereklidir, sizin gösterdiğiniz özenin gösterilip gösterilmediğini en iyi siz anlayabilirsiniz.

SEO hakkında başlıca bilmeniz gereken kural, SEO’nun kesinlikle kullanıcı bazlı bir çalışma olduğudur. Bu bir web projesini tutturmanın da tek yoludur.

Kullanıcılarınızı mutle etmenin yollarını arayın, bu yolları bulduğunuzda doğal seo yöntemlerini de keşfetmiş olacaksınız.

Bir Cevap Yazın