Araç muayenesine nasıl hazırlanmalıdır?

Motorların araçların türüne göre yılda bir defa veya iki yılda bir araç muayenesi zorunludur. Bu zorunluluğu zamanında yaptırmayanlara günlük ceza ücreti yansıtılmaktadır. Ülkemizde muayene işlemleri Tüvtürk firması tarafından illerin belli noktalarına yerleştirilen araç muayene istasyonlarında yapılmaktadır. Araç muayene daha önceki yıllarda pek önemsenmeyip araçların araç muayene işlemlerinden onay alması kolaydı ancak günümüzde çok daha profesyonel bir şekilde muayene işlemi yapılmaktadır.
Araç muayene işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirmek önemlidir. Araç muayeneden geçmediği zaman ikinci bir tekrar muayene ücretsiz olup sonraki muayenede tekrar ücret istenmektedir.araç muayene
Aracı araç muayene işlemlerinden kusursuz bir şekilde geçmek için aşağıdaki adımları takip etmek gerekir.
1.Öncelik hedef olarak aracın egsoz muayene işlemini yapmak gerekir. Ulaştırma bakanlığı yetkilendirmiş olduğu araç servisleri bulunmaktadır. Burada aracın egzos kısmına bağlanan bir cihaz ile egzos ölçümü yapılmaktadır. Bu fiyat standart olup tüm ülkede 35 TL’dir. Ayrıca egzos muayene kağıdında boş alan kalmamış veya kaybolmuşsa yeni egsoz kartın ücreti 6 TL’dir
2.Aracınızı bilindik bir ustaya bırakmak en kolay iştir. Araç servise bırakıldığında, servis tarafından araçların tüm kontrolleri yapılır ve araç muayene hazır duruma getirtilir.
3.Araç muayene için gerekli olan belgeler ise; tescil kağıdı, araç ruhsat, trafik sigortası ve egzos muayene kağıdı hazır olmalıdır. Ayrıca nüfus cüzdanı da istenmektedir. Aracın illaki ruhsat sahibi tarafından muayene yapılması şart değildir bir başka kişi de aracı muayene ettirebilmektedir. Aracı muayene götürecek kişinin nüfus cüzdanını yanında götürmesi yeterlidir.
4.Araç muayene için gerekli olan ekipmanlar; geçerlilik tarihi üzerinde belirtilmiş olan yangın söndürme tüpü, ilk yardım çantası, reflektör ve stepne bulundurulması zorunludur.
5. Aracın herhangi bir trafik cezası veya vergi borcu olmaması da önemli bir husus olup aksi durumda araç muayene sırasına alınmadan geri gönderilir.
Yukarıdaki bahsi geçen işlemler yapıldıktan sonra telefon veya internet aracılığı ile randevu muayene işleminin süresini azaltmaktadır. 2014 tarihi itibari ile bazı muayene istasyonları randevusuz alımlamaktadır. Yine 2014 yılındaki araç muayene ücreti 165,20 TL’dir.
Araç muayene esnasında lastiklerin dişlileri ölçülür, lastikler doğru şekilde takılmasına dikkat edilir, alt takımdan kaçak tespiti, farların ve sinyallerin doğru şekilde çalışması, klakson sesi, önce arka koltuklardaki emniyetler kemerleri kontrolleri gibi ince bir kontrollerden geçirilir. Bu kontroller sonucunda formda bir ağır kusur yoksa yani kusursuz veya hafif kusur yazılıysa araç muayeneden başarılı bir şekilde geçmiştir anlamına gelir. Eğer ağır kusur var ise bu ağır kusur giderildikten sonra tekrar araç muayene işlemi yapıldığında sadece ağır kusur ve hafif kusur olarak belirtilen maddeler kontrol edilir.

Bir Cevap Yazın