Araba nasıl çalıştırılır?

Bu talimatları uygulayarak manuel vitesli bir binek arabayı nasıl çalıştıracağınızı kavrayabilirsiniz. Burada verilen bilgileri uygulamak için sürücü belgesine sahip olmalısınız. 18 yaşından küçüklerin denememesi gerekir.

  • Aracın şoför koltuğuna oturun ve emniyet kemerinizi takın.
  • Koltuğu rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın. Rahat bir sürüş için koltuğu, direksiyonun üst kısmını tutarken arkanıza yaslanabileceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Aynaları kendinize göre ayarlayın. Sağ ve sol aynalarda ise aracın arkasını hafiften görebilecek şekilde ayarlamanızı öneririz. Dikiz aynasını ayarlarken ise arka camı ortalayabilirsiniz.
  • Vitesin boşta olduğuna emin olun. Vites kolunu sağa sola hareket ettirin. Sağa ve sola rahat hareket ediyorsa vites boştadır.
  • Kontak anahtarını direksiyonun sağında bulunan anahtar girişine takın ve ileri doğru çevirin. İlk çevirişinizde bazı elektronik aksamı ve aydınlatmaları devreye sokarsınız, çevirmeye devam ederek ikinci kademeye getirdiğinizde ise göstergeler çalışacaktır. Göstergelerin birçoğu birkaç saniye içinde söner. Bu göstergelerin sönmesinin ardından kontak anahtarını ileri doğru tekrar çevirin (marş motırunun sesini duyacaksınız) ve araba çalışıncaya kadar elinizi bırakmayın. Yaklaşık 1 saniye içerisinde araba çalışır. Eğer aracın çalışması 1-2 saniyeden uzun sürüyorsa bir arıza olabilir.
  • Ayağınızın altında üç adet pedal vardır. Bunlar soldan sağa doğru debriyaj, fren ve gaz pedallarıdır. Sol ayağınızı debriyaj pedalına, sağ ayağınızı ise fren ve gaz pedallarına basmak için kullanacaksınız. Bu aşamada sol ayağınızı sonuna kadar debriyaja, sağ ayağınızı da frene basın. Aslında pedallara aracı çalıştırmadan önce basmanız sizin için bir tedbir niteliğinde olacaktır.
  • İki koltuğun arasında bulunan el freni kolunu aşağıya indirin. Bunu yaparken üzerindeki düğmeye basarak önce çok az yukarı çekmeniz ve ardından tamamen aşağı indirmeniz gerekecektir. Bunu yaptığınızda göstergeler arasındaki “el freni ışığı” sönecektir.
  • Aracı birinci vitese alın. Sol ayağınızı yavaşça debriyajdan çekerken sağ ayağınızı frenden kaldırın ve hafifçe gaz pedalına basın. Araba hareket edecektir. Bu son adım ayrıntılı şekilde anlatılmalı ve uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın