Antetli kağıt nedir,nerelerde kullanılır?

antetli kağıtAntetli kâğıt kullanımı firmaların çevresindeki prestiji açısından oldukça önemlidir. Firmalarda resmi ve özel yazışmalarda bu kâğıtların kullanılması işlerin daha ciddi yürümesini sağlayacak olan bir etkendir. Bu kâğıtları gerek elle yapılan yazışmalar için, gerekse bilgisayar ortamında yazıcıdan yazdırılan çıktılarda kullanabilirler. Antetli kâğıtları kullanan özel ya da resmi kurumlarda, bunlar firmayı temsil eden bir kartvizit görevi göreceğinden, tasarımına özen gösterilmesi tavsiye edilen bir çalışmadır. Firmanın kurumsal kimliğini yansıtan iyi bir reklam aracı olarak görülmeli ve en güzel tasarımla hazırlanmalıdır.

Antetli kâğıt nasıl olmalıdır?

Antetli kâğıt örneklerinin üstünde firmaların iletişim bilgilerinin, adresinin, iletişim numaraları ve firmanın kendine ait logosu bulunmalıdır. Firma logosunun tüm işlemlerinde kullandığı sadece ona ait olan bir tasarım olması gerekir. Firma logosunun genellikle antetli kâğıdın üzerinde en üst kısımda sağ ya da sol bölümde yer alması uygun olur. Yapılan tasarımda bu logonun kâğıdın özelliğini değiştirmeden saydam bir şekilde yerleştirilmesi sağlanmalıdır. Bu görünüm kâğıdın kullanımını etkilemeyen şekilde yapılmalıdır. Firmanın adres bilgilerinin kâğıdın alt kısmında en uygun yere alta, sağa veya sola yerleştirilmesi gerekir. Antetli kâğıt örnekleri genellikle A4 kâğıdı büyüklüğünde tasarlanmaktadır. Kâğıdın en alt bölümünde firmaya ait olan bilgiler yer almaktadır. Antetli kâğıtların özellikle kaliteli olan bir kâğıda basılması önemlidir. Bu kâğıtlar resmi yazışmalarda kullanılacağından firmalar açısından bu detay oldukça önemlidir. Bu kâğıtların daha fazla yere ulaşması sayesinde, firmanın bilinirliğini arttıracağı ve firmanın her girdiği yerde tanınacağı unutulmamalıdır.

Antetli kâğıt nerede kullanılır?

  • Firmaların bankalar, resmi daireler gibi kurumlarla yapacakları yazışmalarda kullanılır.
  • Firmanın özel kurumlarla yazışmalarına bir resmiyet kazandırmak için kullanılır.

Antetli kâğıt tasarımında filigram adındaki çalışmayla üzerine resim ya da obje gibi çalışmalar koyulabilir. Bu şekilde hazırlanan tasarımlar müşteriler için daha cazip gelebilir.

Antetli kâğıt fiyatları nasıl belirlenir?

Antetli kâğıt fiyatlarının belirlenmesi tasarım sırasında kullanılacak olan renk sayısına göre yapılır. A4 kâğıdı büyüklüğündeki antetli kâğıtlar için kullanılacak renk sayısı üçe kadar olursa farklı fiyatlar uygulanabilir. Dört renk ve daha fazla olan çalışmalarda sabit fiyatlar uygulanır. Birinci hamur kâğıda basılması daha iyi olduğundan, kâğıtların ağırlığı 80 gr ile 90 gram arasında değişir. Daha ağır olması istenen kâğıtlar için bir çalışma yapılabilir. Kâğıtlar hamur kâğıttan farklı türlerde olabilir. Bunlar antetli kağıdı bastırmak isteyene göre belirlenir. Ancak bazı kâğıt türlerinde bilgisayar ortamında yazma kabartmalar olursa sorun yaşanabilir. Bu yüzden karar verirken bunlar dikkate alınmalıdır.

Bir Cevap Yazın