Anonim şirket nedir?

Çoğu insanın şirketler hakkında merak ettiği öncelikli konu, anonim ya da limited olarak belirtilen şirketlerin birbirinden ne farkının olduğudur. Bu aşamada son dönemde ülkemizde limited şirketten daha fazla anonim şirket kurulması, bu şirketlere olan ilginin artmasına neden olmuştur. Piyasadaki yatırımcıların anonim şirketlere ilgi göstermesinin nedeni, anonim şirketlerin halka arz edilerek hisselerini paylaşabilmeleridir. İktisadi olarak büyük önem taşıyan anonim şirketler, sermayeye yönelik şirket tipi olduğundan ve bankacılık sektörüne dayalı küresel ekonomi de sermaye ile döndüğünden kapital sistemin işleyebilmesi için bir gerekliliktir.

Anonim şirketler limited şirketlerden farklı olarak, gerçek kişilere dayalı olarak kurulan bir şirket biçimidir. Gerçek kişilerin biraraya gelerek anonim şirket kurabilmesi için; asgari 50.000 lira sermaye ve en az 5 kişinin ortak olması zorunluluğu vardır. Ülke bazında dünya piyasalarında rekabet edilebilmesi için de çok önemli olan anonim şirketler, ülke yatırımcılarının güçlerini birleştirerek uluslararası ticaret piyasalarında daha etkin ve aktif bir şekilde yer almasını sağlar. Bu durumsa ülke açısından ihracatın artması, ülkeye döviz girmesi, daha fazla vergi alınması ve daha birçok açıdan büyük yarar sağlamaktadır.

Gerçek kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu anonim şirketler, kurumsallaşmak isteyen işadamları için de büyük bir yarar sağlar. İdari yapısı gereği kurumsal sistematik ile işleyen anonim şirketler, oldukça fazla alanda faaliyet gösterebilir. Anonim şirketlerin hisselerini satılığa çıkartarak halka açılabilmesi de, birçok borsa yatırımcısı açısında oldukça büyük bir gelir kaynağıdır. Anonim şirketlerin hisseleri ile borsadaki işlem hacmi artarak, yine ülke bazında ekonominin canlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca anonim şirketler hisselerini kanun yönetmelerine uygun olduğu sürece vergiden muaf tutabilmektedir ve bu durum anonim şirket ortakları için son derece büyük bir avantajdır.

Anonim şirketler yapısal anlamda da limited şirketlerden farklı olarak, yönetim kurulu ile idare edilirler. Yönetim kurulunun toplanarak aldığı kararlar, anonim şirketin ortak hedeflerini belirlemektedir. Ayrıca limited şirketlerde olduğu gibi bankacılık ve sigortacılık faaliyetleri yapamama durumu, anonim şirketlerde söz konusu değildir. Anonim şirketler tüm alanlar faaliyet gösterebilmektedir.

Bir Cevap Yazın