Anneye nasıl davranılmalıdır?

İyi bir ahlaka sahip bir insan küçük olsun büyük olsun daima güzel şekilde davranır. Herkese sevgiyle yaklaşır. Kin tutmaz.Kendini bütün kötü huylardan arındırmaya gayret eder. Ahlaklı insan aynı zamanda hem alçak gönüllüdür ve hem de oldukça anlayışlıdır. Kendi fikirlerine zıt olan fikrilere her daim saygılı davranır.
aaa
İyi ahlaklı insanı değerlendirirken özellikle anneye olan davranışların nasıl olması gerektiği konusu üzerinde durmak gerekiyor. Bilindiği gibi sürekli duyduğumuz hep bir söz vardır. Cennet annelerin ayakları altındadır. Evet bu söz annelerimiz ne kadar önemli olduğunu bize anlatıyor.
İyi bir ahlakla yetişmiş insan annesine karşı her zaman her yerde güzel sözler söyler. Onlara daima karşılıksız bir sevgi, merhamet ve şefkatle yaklaşır. Onlar bazı konularda yanlış yapsalar dahi görmezden gelir, sabır gösterir ve onlara kızıp öfkelenmez.
Şüphe yok ki anne ve babanın çocuğu üzerindeki emeği hiçbir zaman inkar edilemez. Canımız olan annelerimiz bizleri pek çok zorluğa göğüs gererek dokuz ay boyunca karnında taşımış ve hayatın bütün zorluklarına rağmen fedakarca büyütüp vatanına milletline hayırlı bir evlat haline getirmeye çalışmışlardır. İnsanın kendisine karşılık beklemeden gösterilen bu emeği görmezden gelmesi ancak ve ancak nankörlük olarak değerlendirilebilir.Kişinin anne ve babasına karşı gereksiz büyüklenmesi, onlara vicdani olmayan merhametsiz bir şekilde muamelede bulunması İslam dini ahlakına hiç ama hiç uygun değildir.
Yüce Allah Nisa Suresi 36. Ayette şöyle buyurmaktadır : “Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın(şirk koşmayın). Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilikte bulunun. Şüphesiz, Allah kibirlenen (büyüklenen) ve övünen kimseleri sevmez.”
Bu ayette Allah anne babaya karşı düzel davranışlarda bulunmak gerektiğini ve büyüklenmeden kaçınılması gerektiğini açıkça ifade etmektedir. Yine Cenab-ı Allah Lokman Suresi14 , Ahkaf Suresi,15 .ayetlerde anne ve babaya iyilik yapılmasını emretmektedir. Daha bunun gibi bir çok ayette anneye güzel davranışlarda bulunulması gerektiği ve anneye karşı olan güzel davranışların büyük sevap ile ödüllendirileceği belirtilmektedir.
Bazen çok özel durumlar vardır ki annenin sözü bu noktada dinlenilmeyebilir. Eğer anne Allah inancına sahip değil ve Allah’ın inkarını çocuğuna öğütlüyorsa , bu annenin dediğini yapmamak gerekir. Hata çocuğun böyle bir anneyi Allah yolunda hareket etmesi için ikna etmesi ve inandırması gerekir. Günaha girmesine engel olmak için çaba sarf etmesi büyük bir sevaptır. Kendisine kötülük tavsiye eden bir anneye itaat kişiyi günaha sürükler. Bundan sakınmak gerekir. Yanlış yola götürmeyen her durumda annenin sözüne kulak verilmelidir.

Bir Cevap Yazın